Російський слід навколо ратифікації вступу Швеції до НАТО і до чого тут Коран

У жовтні очікується ратифікація заявки на вступ Швеції до НАТО парламентом Туреччини. Швеція подала заявку ще торік, проте крім курдського питання на стосунки двох країн негативно вплинули ще й скандальні акції зі спалення Корану. У роздмухуванні конфлікту не обійшлося без втручання росії.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

Протягом вересня в м. Мальме (Швеція) відбулися дві акції з показового спалення Корану. За інформацією від ЗМІ на кожну зібралось по 150-200 осіб. Організаторами стали біженці з Іраку Салван Моміка та Салван Наджем, які вже здійснювали подібні акції у Швеції 28 червня біля центральної мечеті у Стокгольмі та 21 і 31 липня біля Посольства Іраку у столиці країни. Ще раніше, 21 січня 2023 року датський ультраправий політик Расмус Палудан, який має громадянство Швеції також спалив Коран, але вже перед посольством Туреччини у Стокгольмі.

Джерело: sverigesradio.se


Спалення Корану 3 та 30 вересня спровокувало ряд сутичок: зокрема місцеві намагались закидати камінням і організаторів, і поліцейські машини, які вивезли Салвана Моміку. Дехто влаштовував підпали.  

Важливим моментом на який варто звернути увагу в цих подіях є демонстративний показ шведського прапора під час наруги над книгою. 

В результаті серії акцій спецслужби Швеції були змушені підвищити рівень терористичної загрози з підвищеного (3) до високого (4) за п’ятибальною шкалою. Громадян закликають бути уважними і готовими до дезінформації. 

Джерело: static.dw


РЕАКЦІЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ІСЛАМУ

Шведські підпалювачі не думають зупинятись і продовжують користуватись законодавством Швеції на вільні мітинги, щоб збурювати суспільство: у кінці серпня ЗМІ повідомили, що Салван Моміка подав 12 нових заявок на спалення Корану у вересні, ймовірно спроби продовжаться і у жовтні. 

Подібні заходи не лише викликали міжнародний скандал, але й збурили мусульманське населення світу проти Швеції, що напряму впливає на безпеку і репутацію країни. Важливо помітити, що розпочались вони у січні: в час перемовин між Туреччиною і Швецією щодо вступу до НАТО і зараз, у жовтні, напередодні очікуваної ратифікації вступу Швеції до НАТО Парламентом Туреччини ця активність лише зростає.

Оскільки перші подібні акції відбулись ще в січні перед Посольством Туреччини (на той час процес вступу Швеції в НАТО вже був в активній фазі), на події відразу зреагував президент Туреччини Реджеп Ердоган, який різко розкритикував шведську владу:

“Ті, хто дозволив вчинити подібний злочин перед нашим посольством, більше не можуть розраховувати на милосердя з нашого боку щодо їхньої заявки на вступ до НАТО”, – заявив Ердоган. Туреччина також скасувала візит до Анкари міністра оборони Швеції Пола Йонсона. 

Джерело: sverigesradio.se


Під час подій 20 липня (другого підпалу), сотні іракців штурмували та підпалили Посольство Швеції в Багдаді у відповідь на інформацію про схвалення на проведення акції. Після цього 21 липня уряд Іраку вислав посла Швеції з країни.

РОСІЙСЬКИЙ СЛІД

Ознаки впливу російської політики на підпали Корану ЗМІ помітили ще взимку. Ініціатор підпалу перед посольством Туреччини Расмус Палудан заявив шведській газеті Dagens Nyheter, що на протест його підштовхнув колишній депутат націоналістичної партії “Шведські демократи” Чанг Фріка. Цей діяч раніше був журналістом-фрілансером відеоагентства Ruptly, пов’язаного з російським пропагандистським каналом RT (Russia Today). 

Чанг Фрік підтвердив інформацію про допомогу Палудану з оплатою для отримання дозволу для заходу, проте зазначив, що пропонував провести захід проти Туреччини у Швеції, але не наполягав саме на спаленні Корану. Британська Guardian також пригадала, що в одній з розмов з New York Times у 2019 році Фрік жартома повідомив про роботу на росію, демонструючи російські рублі з поїздки і словами «Ось мій справжній бос! Це путін!».

Чанг Фрік. Джерело: Göteborgs-Posten


За “стандартним сценарієм” подібні акції, які компрометують демократичні уряди, розколюють суспільство в країнах ЄС та ускладнюють розширення НАТО, яскраво і широко висвітлюються російськими ЗМІ. Раніше УЦБС вже розповідали про подібну тактику рф в Чехії, конфлікти в якій підігрівали російські видання.

Читайте також: Російська гідра в Європі: Чехія під ударом

Аналітики Шведського агентства психологічного захисту (MPF)  підрозділу міністерства оборони Швеції з кінці червня задокументували близько мільйона публікацій про Швецію та спалення Корану. У них використовували маніпулятивні заголовки та тези, що влада Швеції “підтримує спалення Корану” і “є ворогом мусульман”. Аналітики помітили, що матеріали були опубліковані в російських ЗМІ на Заході Russia Today і Sputnik, хоч і були створені  арабською мовою. 

Подібні наративи активно поширювали і федеральні російські агенції, зокрема ТАСС.

Джерело: ТАСС


Представники шведської влади визнали присутність росії в цій історії:

«Актори, яких підтримує росія, активно поширюють некоректні заяви про те, що шведська держава стоїть за оскверненням священних книг. Сприяння підживленню кампанії є дешевим і ефективним способом для Росії послабити НАТО та її партнерів. У той час, коли світова увага має бути зосереджена на безперервній жорстокості росії в Україні, гнів нагнітається проти Швеції», – зазначив міністр цивільної оборони Швеції Карл-Оскар Болін 26 липня.

Цікаво, що у самій росії протягом лише цього року було спалено мінімум 2 копії священної мусульманської книги. Один з підпалів відбувся після скандальних акцій протесту проти побудови мечеті у Москві, про яку раніше писав УЦБС.  Проте такої реакції на події в рф, яку отримала Швеція не було і поготів.

Підпали у росії ніхто спеціально не розкручував і не поширював антимусульманські наративи проти російської влади. Навіть влада Туреччини вирішила не коментувати подібні вчинки попри заклики опозиції відреагувати на них так само гостро, як і на події у Швеції.

Читайте також: Влада кремля провокує релігійні конфлікти та придушує протести послідовників ісламу

ВИСНОВКИ ДЛЯ ШВЕЦІЇ

Шведській владі наразі не вдалось запобігти масовим акціям, що шкодять репутації країни. Основна причина: у шведському законодавстві. Раніше поліція вже відхиляла заявки на проведення заходів у Стокгольмі на яких мали спалювати Коран, проте суди ці рішення скасовували, адже вони перешкоджали конституційному праву на свободу зібрань. 

Дієвим рішенням для країни у цьому випадку може стати законодавча заборона на спалення Корану або інших священних книг. Про це вже задумалися не лише в уряді Швеції, а і в Данії, де також було проведено кілька акцій зі спалення Корану.

«Таким чином, пропозиція передбачатиме покарання за, наприклад, публічне спалення Корану, Біблії чи Тори», –  розповів міністр юстиції Данії Петер Гуммельгор на пресконференції. 

Вже навчений досвідом Швеції данський уряд відхилив протести деяких опозиційних партій країни, що стверджували, що така заборона порушить свободу слова. Демократичні країни починають розуміти, які шпарини і недоліки їх систем прямо використовує росія, тим паче помічати ці зв’язки. 

Протести у Пакистані після спалення Корану у Швеції, січень 2023 року, Джерело: LB.UA, Фото: EPA/UPG


Історія наруги над Кораном у Швеції наочно продемонструвала, як ворожа пропаганда  може скористатися демократичним суспільством, щоб підірвати безпеку країни та ускладнити її міжнародні стосунки. 

В час коли прямо в центрі Європи порушуються усі можливі міжнародні права і чиняться воєнні злочини членом Радбезу ООН, усім вільним країнам варто уважно переглянути питання власної безпеки: досліджувати випадки внутрішніх провокацій та сліди росії у них, щоб вберегти себе від щупалець країни-терориста.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.