За півтора року повномасштабної війни росії в Україні, ЄС запровадив 11 санкційних пакетів проти компаній та окремих осіб, щоб стримати російську воєнну машину. Та досі цього тиску недостатньо, щоб зупинити війну та смерті цивільних українців. Ба більше, способи обходу санкцій шукають не лише самі росіяни, але й компанії-гіганти по всьому світу.
Очікування від перших накладених на росію ЄС санкцій без перебільшення можна вважати захмарними. Падіння російської економіки, зосередження на власних проблемах, стрімка втрата техніки на полі бою та економічна ізоляція росії – таким уявлялось майбутнє рф після дотримання усіх впроваджених санкційних політик.
“Наші санкції сильно розмивають економічну базу росії, відбираючи в неї будь-які перспективи модернізації. Ми переслідуватимемо тих, хто допомагає росії обійти санкції або поповнити її військовий арсенал”, – коментувала введення санкцій Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйн на прес-конференції 24 лютого 2023 року.
Таким чином у 2022 році рф була визнана країною з найбільшою кількістю накладених на неї санкцій. Проте це не зупинило війну в Україні, адже фактором успіху санкцій мав би передувати їх жорсткий контроль. А з досвідом довголітніх стосунків, які будувала рф та нафтогазовими “голками” у десятках держав цей контроль потребував подвійної сили.
ЕФЕКТИВНІСТЬ САНКЦІЙ ПРОТИ РФ
Заперечувати ефективність санкцій проти рф не можна, адже їхня дієвість – це довготривалий процес. Іноді санкції, які вагомо впливають на певні сектори економіки рф, можуть ухвалювати доволі довго, або ж вони набувають чинності через певний час. До прикладу, нафтові санкції з піврічною відстрочкою запрацювали 5 грудня 2022 року, а паливні – 5 лютого 2023 року. Цей час давався країнам ЄС для пошуку нових шляхів надходження енергоресурсів, щоб зменшити тиск на економіку.
За перший квартал 2023 року російський бюджет недоотримав через санкційні обмеження 2000 млрд. рублів, що рівноцінно 243 крилатим ракетам “Калібр”, про які УЦБС писали у квітні. Порівняння недоотриманих коштів з кількістю можливих виготовлених росією ракет прямо ілюструє те, як санкції можуть рятувати людські життя.
З усього спектру санкційних заходів найвідчутнішою для Москви стала відмова країн Європи і G7 від російських енергоресурсів. До повномасштабного вторгнення близько 40% федерального бюджету формувалися за кошти від нафтогазової експортної виручки. Доходи російського бюджету за перше півріччя 2023 року від нафти та газу впали на 47% до 3,38 трильйона рублів (37,4 мільярда доларів) у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року.
KSE Institute у своєму підсумковому аналітичному звіті стверджує, що у 2023 році лише завдяки стелі цін на нафту, ембарго на імпорт російської нафти морем та відмови від російського блакитного палива, доходи рф від продажу нафти й газу впадуть удвічі – до $166 млрд. ЄС у своєму звіті наголошує, що завдяки санкційним обмеженням експорт з ЄС та імпорт з росії в 2023 році впали більш ніж на 50% порівняно з 2021 роком, що призвело до “безпрецедентного розриву торговельних зв’язків”. Мінфін США заявляє, що санкції значно погіршили стан військово-промислового комплексу росії і канали оборонних поставок, але не зупинили ВПК повністю.
Натомість росії значною мірою вдалося налагодити імпорт необхідних комплектуючих в обхід санкцій. Відтепер перед європейськими урядами постала задача обмежити можливості рф обходити санкції. Зокрема для цього в ЄС створили 11 санкційний пакет. Після початку його дії одразу 87 нових суб’єктів додано до переліку тих, хто безпосередньо підтримує ВПК росії у її загарбницькій війні проти України. На додаток до російських та іранських юридичних осіб, які вже під санкціями, тепер це стосується також юридичних осіб, зареєстрованих у Китаї, Узбекистані, Об’єднаних Арабських Еміратах, Сирії та Вірменії. 14 вересня США повідомили про впровадження санкцій проти п’яти турецьких фірм, які допомагають рф здійснювати зовнішню торгівлю. Загалом у США ввели нові санкції проти понад 150 компаній з усього світу, зокрема і з Європейського Союзу.
“Осінь має стати часом нового пакету санкцій Євросоюзу проти росії, – коментує поточну ситуацію Президент України Володимир Зеленський. Світові ЗМІ повідомляють про активну роботу над 12-м пакетом санкцій. Нові обмеження можуть бути представлені у першій половині жовтня або ж їх оголосять під час саміту ЄС – США.
САНКЦІЙНІ ПОРУШНИКИ
Основна схема закупівель санкційних товарів росією відбувається, через реекспорт компонентів посередниками з третіх країни, які не ухвалювали санкції.
Компанії, які співпрацюють з ВПК рф, юридично не порушують жодних обмежень, але фактично допомагають їх обходити. Для закупівель використовуються підставні “компанії-посередники”, які масово створюються та змінюються. Їх кількість зростає та в окремих випадках може складати навіть десятки навколо одного замовлення, щоб заплутати сліди. Фіксується, що найбільше санкції допомагають обходити: Китай, Туреччина, Казахстан, ОАЕ, Таїланд, Вірменія та Киргизстан. До прикладу, в січні-лютому 2023 року 80% компонентів на загальну суму $211 млн надійшли до росії з Китаю (зокрема, 46% – з Гонконгу). На другому місці з часткою 5,5% – Таїланд, повідомляє The Guardian.
Одним зі способів обходу санкцій був транзит через росію електроніки та товарів подвійного призначення. Як повідомляє Financial Times, після 24 лютого 2023 р. на територію рф з країн ЄС під приводом транзиту ввезли товарів “подвійного призначення” на $2 млрд. Половина цих товарів (газові турбіни, паяльники, радіообладнання, компоненти для літаків, оптичне обладнання й інше) на суму $1 млрд. залишилися в росії через фальшиві пункти кінцевого призначення в митних деклараціях ЄС.
Координатор з питань санкцій Державного департаменту США Джим О’Браєн у червні 2023 року заявив, що експорт ключових мікрочіпів та електроніки, необхідних ВПК росії, повернувся до рівня 2022 року, оскільки москва навчилась краще обходити запроваджені проти неї санкції.
Крайній звіт міжнародної експертної групи Єрмака-Макфоламістить аналіз 1 057 іноземних компонентів захопленої російської військової техніки і свідчить про те, що російський ВПК продовжує отримувати доступ до західних технологій з початку війни, протягом 2022 року та першого кварталу 2023 року, зберігаючи необхідний ланцюжок поставок через треті країни. На 155 компаній, чия продукція була ідентифікована у російській зброї, у 2022 році припадало 2,9 мільярда доларів продажу критично важливих компонентів у росію.
Окремим каменем спотикання в ефективності санкційної політики стають компанії та особи, які шукають шляхи обходу санкцій та продовжують бути прямими спонсорами війни в Україні.
Чехія. Ракети, що вбили 46 людей (з них 5 дітей) в Дніпрі ударом у багатоповерхівку, 23 людей (з них 6 дітей) в Умані та 11 українців у Кривому Розі (з них 1 дитина) – це моделі Х-22 та Х-101, які виготовила корпорація “Тактичне ракетне озброєння”. Її директор – Борис Обносов, має нерухомість в Європі: дві розкішні багатоквартирні будівлі в центрі Праги, в яких досі проживає його донька з сім’єю. Внаслідок системної роботи Українського центру безпеки та співпраці, зокрема представниці УЦБС у Чехії Анастасії Сігнаєвської 16 серпня родину російського ракетного магната внесено у санкційний список Чехії.
В Чехії також існує компанія “Versvet”, яка була причетна до імпорту електроніки для російської фірми “Радіоавтоматика”, попри те, що ця російська компанія перебуває під санкціями. “Versvet” за документами належить громадянці росії та попри санкції, які накладені США 19 травня 2023 року, вона продовжує спокійно функціонувати та займатись реекспортом електронних комплектуючих для російського ВПК в центрі Європи.
Данська компанія “RockWool”. Джерело – akm.kiev.ua
Данія. “RockWool” – данська компанія, чиї ізоляційні матеріали масово використовувались для будівництва російських військових кораблів, які тепер обстрілюють Україну. Пояснюючи рішення залишитися в росії, “Rockwool” стверджує, що піклується про засоби до існування співробітників своїх виробництв на території рф. На жаль, етичні принципи компанії не стосуються податків в бюджет терориста. Щобільше, компанія є найбільшим платником податків у двох областях росії, де розташовані її заводи.
Шведська технологічна компанія “Ericsson”. Джерело – Радіо Свобода.
Швеція. Шведська технологічна компанія “Ericsson” юридично вийшла з ринку росії та оголосила про призупинення операцій і поставок продукції клієнтам в рф відповідно до чинних санкцій ЄС. Але виявилось, що новостворена російська компанія “Макскомм” задекларувала на російській митниці намір імпортувати 20 тис. базових станцій Ericsson на загальну суму 30-40 млн доларів. Подібні комплектуючі використовують в комплексах радіорозвідки “Леєр-3”, а саме в БПЛА “Орлан-10”, для перехоплення сигналу мобільного зв’язку та визначення розташування абонента. Українські військовослужбовці повідомляють, що в збитих “орланах” вже знаходили мікросхеми базових станцій, на яких були затерті ідентифікатори виробника. Їх же використовують і для відслідковування трафіку на окупованих територіях, щоб виявляти причетних до опору окупації. Подібна інформація може свідчити, що росія через “компанію-посередника”, намагається ввезти паралельним імпортом товари подвійного призначення, використавши їх для війни в України.
Техніка французької концесійної та будівельної компанії “Vinci”. Джерело – So Chole
Франція. Існує і ряд інших великих європейських компаній, які хоч і не постачають критичне обладнання, проте продовжують співпрацювати з урядом рф та вести свою економічну діяльність в росії. Зокрема французька концесійна та будівельна компанія “Vinci”, що має дочірню фірму “Eurovia” в росії і продовжує будувати швидкісну трасу “Москва-Санкт-Петербург”. Від 24 лютого “Eurovia” не розірвала контракт з владою рф до 2040 р., та не вийшла з російського ринку.
Мікроелектроніка компанії Infineon Technologies. Джерело – Reuters
Німеччина. За дослідженням міжнародної експертної групи Єрмака-Макфола у збитих ракетах, якими росіяни завдавали ударів по українських містах, до 50 компонентів – мікроелектроніка, зроблена в інших країнах. Німеччина займає третє місце в списку цих країн (16 компаній). Зокрема компанія Infineon Technologies, виробник мікросхем для телекомунікацій та її дочірня компанія Cypress Semiconductor стали постачальниками електроніки, що була знайдена у крилатій ракеті Х-101, двох модифікаціях ракет “Іскандер”, якими 27 червня 2023 року було знищено піцерію в центрі міста Краматорськ на Донеччині (8 загиблих та 60 поранених цивільних, серед загиблих 3 дітей) та у гіперзвуковій ракеті “Кинджал”.
ЯК ЗУПИНИТИ ОБХІД РОСІЄЮ САНКЦІЙ
Суспільства країн санкційної коаліції мають розуміти, що обмеження накладаються на росію не для того, щоб погіршити соціально-економічне становище її громадян (які, однак, у своїй більшості підтримують війну в Україні та не чинять спротиву діям влади). Санкції покликані зупинити спроможність росії озброюватись та озброюватись та вбивати мирне населення України.
Остаточне розв’язання питання обходу санкцій залежить від контролю та послідовних рішень, які мають приймати уряди країн за підтримки своїх громадян, свідомих щодо дій росії на території України.
- Контроль реекспорту. Компанії, чия продукція підпадає під обмеження та може потенційно потрапити до росії мусить перевіряти своїх потенційних покупців на доброчесність. Це дозволить одразу визначити фіктивні “компанії-посередники”, створені для обходу санкцій та реекспорту товарів через росію.
- Контроль експорту. Нові санкційні пакети можуть та мусять обмежити експорт санкційних товарів на рівні +10% до тих країн, які помічені в діях на користь інтересів росії, таких, як: Вірменія, Киргизстан, Казахстан, тощо. Результати таких дій помітні вже після впровадження крайнього пакета санкцій №11. Наприклад влада Казахстану, що раніше заперечувала реекспорт в рф товарів подвійного призначення, після викриття відкрито визнала свої дії та заявила, що буде дотримуватися всіх обмежень, щоб не потрапити під вторинні санкції, передбачені 11-м пакетом.
- Контроль санкцій проти фізичних осіб. Обов’язковим елементом санкцій проти компаній має бути паралельне впровадження обмежень щодо їх власників – фізичних осіб та їх оточення, які унеможливлять створення офшорних рахунків та переведення прибутків. Посилений контроль цієї категорії санкційних списків зупинить такі випадки, як, наприклад наявність нерухомості у власників російських ракетних корпорацій в центрі Європі.
- Контроль транзиту. Максимально можливе звуження категорій товарів, які можуть йти транзитом через територію росії. Це зупинить випадки ввезення на територію агресора товарів “подвійного призначення” на мільярди доларів, які врешті залишаться на території росії, не доїхавши до точки призначення.
Необхідно також запровадити санкції проти російської ядерної енергетики та корпорації “Росатом”, якій належать іноземні контракти на $200 млрд доларів. “Росатом” співпрацює з країнами НАТО, Угорщиною, Туреччиною, Словаччиною, розбудовуючи на їхній території атомну інфраструктуру. Корпорація є одним з лідерів експорту ядерного палива до Європи та водночас керує окупованою росіянами Запорізькою АЕС на півдні України та разом з російським режимом погрожує світові ядерною катастрофою. Досі компанія уникала обмежень, зокрема через її активну участь у цивільній атомній енергетиці по всьому світу, включно із Західною Європою та США.
Економіка для росії – це лише один із засобів ведення війни, який вона використовує не для розбудови демократичного суспільства чи покращення соціально-економічного становища росіян, а для вбивств та залякування, ведучи загарбницьку війну у центрі Європи.
За гроші, які продовжує отримувати росія від торгово-економічних зв’язків, попри санкції, вона озброюється та продовжує руйнувати Україну вбиваючи українців. Чим швидше ми зупинимо можливість росії фінансувати війну, тим швидше зможемо її закінчити, стабілізувавши ситуацію в Західному світі.