Російська гідра в Європі: Чехія під ударом 

Антивладний мітинг у Чехії, який зібрав десятки тисяч мітингувальників. Джерело – RTVI

Для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в європейських країнах росія веде гібридну війну, яку почала ще задовго до повномасштабного вторгнення в Україні. Під найбільшим ударом країни, які активно надають допомогу українцям.

Аналіз російськомовних груп в країнах Заходу показав ряд тез, які просуваються там найчастіше: біженці з України небажані в Європі; росія краще опікується біженцями; Україна завдає шкоди та жорстоко поводиться з цивільним населенням; українці несуть загрозу для приймаючих країн; українці отримують набагато кращі умови, ніж біженці з інших країн. Результати дослідження опублікував аналітичний центр “Інститут стратегічного діалогу (ISD)” проаналізувaвши російськомовні дискусії з початку вторгнення.

Читайте також: Санкційний “шлагбаум”: як європейські компанії обходять санкції проти рф, спонсоруючи війну в Україні

Ми розвінчуємо останній зафіксований глобальний випадок намагання кремля налаштувати західні суспільства проти українців та пояснюємо, як росія діє для послаблення коаліції, яка підтримує Україну, та західних демократій вцілому.   

ЧЕХІЯ В ЦЕНТРІ УВАГИ

Ще за часів “совка” росія поширювала свій вплив на Західну Європу з Чехії – країни у центрі Європи. Тоді ще окупована совєтськими військами Чехословаччина була фронтиром між Заходом та москвою. Вплив з боку москви був настільки значний, що проросійська мережа частково залишається там і досі,  після років її незалежного існування та за часів чинного проєвропейського уряду. 

Наприклад, родину власника російського ракетного заводу Бориса Обносова, Ростислава та Ольгу Зорікових, які володіли у Празі кількома об’єктами нерухомості внесли до санкційного списку лише влітку 2023 р. після громадського розголосу і кампанії УЦБС у Чехії. Ця родина напряму причетна до вбивств в Україні: на заводі Обносова виготовляють ракети Х-101 та Х-22, якими росіяни обстріляли зокрема житлові будинки в Умані, в Дніпрі та торгівельний центр у Кременчуці.

Зокрема, продовжуються намагання дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в країні. По Чехії організовуються мітинги, на яких поширюється євроскептицизм, заклики до зміни чинного уряду, відмови від членства Чехії в НАТО, протести проти надання військової допомоги Україні та підтримки українських біженців. 

Лише цієї весни у Празі відбулося кілька гучних протестів під назвою “Чехія проти бідності”, на якому учасники закликали уряд піти у відставку. Серед мітингарів помічені відкриті представники “русского міра”  з символами Z  і шевронами ПВК  “Вагнер”, або ж такі, що відкрито схвалювали агресію росії проти України. На 16 вересня 2023 року, партією PRO анонсовано проведення чергового антивладного мітингу у Празі. Учасників на нього агітують в тому числі і чеські роми, які нещодавно стали частиною великої кампанії кремля з дестабілізації Чехії та очорнення українських біженців.

РОМСЬКИЙ КОНФЛІКТ

Передумови  
10 червня 2023 року в Чехії повідомили про відкриту на українця справу за вбивство рома. Чеське видання “Romea” з посиланням на поліцію повідомляє, що сутичка, яка призвела до поранень та смерті розпочалась у громадському транспорті. Окремі свідки стверджують, що українець зробив зауваження більшій групі ромської молоді, яка гучно слухала музику та кричала всередині трамваю, справа переросла в бійку, а потім українець застосував ніж для самозахисту. Наразі кримінальна справа відкрита за умисне вбивство, проте розслідування ще триває і поліція може змінити класифікацію злочину на самозахист.  

Ця ситуація стала відправною у цілій низці подій, пов’язаних з українцями та ромами в Чехії.

Поширення дезінформації
З аналізу новин за червень-липень 2023 року, в яких повідомлялось про конфлікт українців та чеських ромів, стає відомо про, щонайменше, 8 подальших звинувачень українських біженців у злочинах проти ромів. Проте, чеська поліція підтверджує факт лише 3 випадків: смертельне поранення рома 10 червня в Брно, масової бійки між трьома українцями та ромами 2 липня та 1 сутички між ромською молоддю та українцем 29 липня в Новому Биджові. Обидві сутички не мали летальних наслідків.

Інші 5 злочинів, в яких звинувачували українців виявились дезінформацією з метою штучного підсилення конфлікту після подій через смерть рома 10 червня в Брно.
В соцмережах поширювали наступні фейки: 

ЛАНЦЮГОВА РЕАКЦІЯ

Одразу ж після першого повідомлення про вбивство в соцмережах почали з’являтись прямі звинувачення українців в агресії щодо ромів. Вони також містили критику перебування українців в Чехії та уряду Петра Фіали, який дозволяє приймати українських біженців.

17 червня відбулась перша демонстрація “За безпеку громадян у Чехії” в м. Брно. Організатори запевняли, що вони проти колективної відповідальності щодо українців. Натомість деякі з учасників заходу були налаштовані більш радикально. На акції звучали ксенофобні та расистські заклики “чорні і білі — з’єднаймо сили!”, “Ми є — чехи!”, “Ми тут вдома!”.

Починаючи з 10 червня відбулося щонайменше 8 акцій протесту та мітингів з подібними наративами. Чеські журналісти повідомляють, що на акціях були присутні ромські екстремісти та проросійські політики, які намагалися підбурити натовп до масових заворушень та політизувати акції. Варто відзначити, що на кількох акціях учасники та організатори виступали проти подібних “гостей”, оскільки вважали, що таким чином мирні акції можуть радикалізуватися та бути використаними екстремістами.

Пік невдоволення вилився у відкриті погрози. Так, 18 липня на протестах у чеських містах Брно та Крупці вигуки ледь не переросли у погроми житла українських біженців. “Україно, йди звідси. Забирайтесь геть, покидьки”, – кричали протестувальники (переважно роми) перед гуртожитком, де проживають українці у Брно. Представник опозиційної партії “Žít Brno” в муніципалітеті Брно Матей Холлан прокоментував такі заклики: “Роми масово піддаються російській дезінформації”.

Того ж дня близько п’ятисот ромів на демонстрації в Крупці звернулися до відділку поліції з вимогою розслідування конфлікту, який нібито стався між українцями та ромами у місті. Пізніше з’ясувалося, що це ще одна дезінформація, а українці не мали ніякого стосунку до сутички в Крупці. Проте це не завадило ромській громаді організувати протестну ходу, яка переросла у відверту антиукраїнську маніфестацію. На відео з акції чути, як натовп протестувальників скандує вигуки “Ми тут вдома”, “Кляті українці”, “слава путіну” в районі, де проживають українські біженці.

РЕАКЦІЯ СТОРІН

Про конфлікт одразу ж висловились президент Петр Павел та прем’єр Петр Фіала, засудивши будь-які прояви дискримінації, насильства та прояву накладання колективної провини. Президент Чехії відзначив акцію організовану рухами  “Пульс Європа”, “Спілка ромів Чехословаччини” та Празький майдан. На ній представники ромської та української меншин разом вийшли на Староміську площу у Празі, щоб засудити прояви ненависті та нетолерантності за національною ознакою та вшанувати пам’ять загиблого. З українського боку співорганізаторами виступила ініціатива “hlas Ukrajiny” та Голова Європейського конгресу українців Богдан Райчинець.


Анастасія Сігнаєвська – представниця УЦБС в Чехії та співкоординаторка  ініціативи “hlas Ukrajiny”. 


Нерідко дезінформаційні тези повторюють російську методичку про спровоковану війну або ж активно пропагують підтримку крайніх правих чеських політиків/активістів. Ми вважаємо, що однією з основних причин ескалації ненависті до українців всередині чеського суспільства є саме зацікавлення російської агентури в дестабілізації ситуації через чутливі верстви населення. 

“Я була присутньою на публічній дискусії за участі Міністра внутрішніх справ Чеської Республіки Віта Ракушана стосовно питання збільшення напруги всередині чеського суспільства. На ній ми, як українські представники публічно аргументували зв‘язок між антиукраїнськими настроями ромської меншини та російськими впливами. Міністр МВС засудив зловживання темою війни в Україні для ведення цинічних антиукраїнських  кампаній чеських політиків. Він заявив, що наразі не має прямих доказів, що ситуація спричинена саме джерелами російських впливів, але це питання потребує більш ретельного вивчення та перебуває у роботі”, прокоментувала Анастасія Сігнаєвська.

Голова Спілки ромів Чехословаччини Карел Каріка заявив, що роми разом з українцями хочуть зупинити насильство та ксенофобію та зазначив, що конфлікт між ромською та українською громадами кипить з початку “кризи біженців” (термін застосовують на позначення періоду від 24 лютого 2022 р.). «Йдеться про маргінальну частину нашої меншості, яка цього не дуже розуміє», — сказав він. До його слів долучилась комісар у справах ромів Люсі Фукова заявивши про небезпеку зростання ксенофобії та насильства.

Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан коментуючи поширення пропаганди серед ромів заявив, що конфлікт не піде на користь ні ромам, ні українцям, а єдиний кому він вигідний – це тим, хто має неприязнь до обох сторін.

Наразі чеська влада та громадські організації зосереджені на вирішенні конфлікту між ромами та українськими біженцями. “Ми хотіли б створити спеціальну групу для боротьби з дезінформацією, щоб швидко реагувати на інфополе, яке маніпулює громадами в соціально ізольованих місцях. Дезінформатори дуже швидкі, вони намагаються зловживати соціальним становищем ромів», – зазначила Люсі Фукова. На місцевому рівні створять робочі групи для деескалації інцидентів. «Щоб демонстрації не проводилися, не знаючи, що насправді сталося», – додала комісар.

БОЛЬОВІ ТОЧКИ ЄВРОПИ

Згідно з кваліфікованою оцінкою уряду на 2021–2030 роки, у Чехії проживає близько 262 000 ромів (2,5% від загальної чисельності населення), а це – найчисельніша меншина Чеської Республіки. 

Головний інструмент російської пропаганди для ромів – демонізація українських біженців в Європі. Цим прагнуть підкріпити вже курсуючу дезінформацію, яку кремль точково поширює у країнах вільного світу, шукаючи у кожній ті «больові точки», використання яких буде найефективнішим для поляризації суспільства. 

Однією з ознак того, що росія ймовірно прямо чи опосередковано причетна до поширення нагнітання невдоволення серед ромів, є широке поширення конфліктів у російські ЗМІ та участь проросійськи налаштованих громадян та політиків (а іноді і самих росіян) у акціях. 

Про ромські протести написали десятки російських ЗМІ та телеграм каналів.

Джерело – telegram


Серед учасників акцій у Чехії помітили колаборантів, підозрюваних у співпраці з москвою та фанатів “русского міра”: Беата Марі Крушич, одна з організаторів акції в Брно, перетворила подію на антиукраїнський мітинг, виголошуючи російські фейки про розправи над жителями Донецької та Луганської областей та про утиски населення через бажання говорити російською; 13 липня у Празі на мітинг прийшов проросійський активіст Якуб Яшек, який отримав умовний термін за символіку «Вагнера» і літеру Z, яку вдягав на демонстраціях у Чехії навесні.

На щастя, велика кількість лідерів суспільної думки серед ромів розуміють небезпеку подібної риторики.“Люди, які сьогодні називають себе патріотами з рядів екстремістських, ксенофобських, антисемітських і, не побоюся сказати, фашистських угруповань, різноманітних об’єднань і вони ніколи не приховували своєї ненависті до інших національних меншин, головним чином ромів”, – заявив  проромський активіст Марсель Пакерт на акції 13 липня. Активісти бояться, що подібні випадки спрямовані на розпалювання ненависті, відповідальність за яку покладуть  на ромів. Така тактика є абсолютно звичною для росіян, особливо щодо національних меншин.

ЗАГРОЗА ВІЛЬНОМУ СВІТУ

У 2023 році МВС Чехії постійно фіксує діяльність, яка підпадає під проросійський гібридний вплив та намагається аналізувати її походження. Поліція озвучує, що метою таких дій є намагання  підірвати та послабити опори демократичної системи країни. Аналогічно до цього росія діяла у 2016, розв’язавши війну у Сирії та бомбардуваннями цивільних кварталів спричинивши великий наплив біженців в Європі. Далі рф розпочала кампанію з дезінформації, щоб збурити західні суспільства проти власних урядів, які надавали біженцям прихисток. 

Найвідоміший приклад – історія Лізи, неповнолітньої дівчини з російськомовної родини у Берліні, яку нібито викрали та зґвалтували мігранти з країн Близького Сходу. Проте розслідування довело, що ніякого викрадення та зґвалтування не було, новина була цілком неправдивою. Попри це, кремль намагався використати ситуацію для організації антимігрантських протестів. Очільник МЗС рф сєргєй лавров тоді заявляв, що німецька влада намагається  приховати правду щодо розслідування. 


Сергій Кузан – керівник Українського центру безпеки та співпраці, військовий експерт.


“Це традиційна тактика кремля – створення внутрішніх проблем в демократичних державах, для яких суспільна думка є електоральним ключем, а людське життя – найвищою цінністю. До прикладу, дослідники Ісламської держави визначають однією з ключових умов для атак смертників демократичність уряду, на який здійснюється атака, адже для нього важлива громадська думка”.

Російська мережа активно працює у всіх країнах, які прихистили багато українських біженців. З початку повномасштабного вторгнення фіксувались численні меседжі, які стосувались питань «заможності» українців (зводячи до тези про абсурдність надання «не бідним» українцям житла та соціального забезпечення), фейкових злочинів чи неадекватної поведінки, яку нібито проявляли українці в країнах Європи та ін. Подібні повідомлення надходили з Польщі, Болгарії, Румунії, Німеччини та інших європейських країн. І кожен з таких меседжів активно поширювався не лише на Заході, але і в росії. 

“Очевидно, кожен випадок, як ми бачимо зараз зокрема в Чехії, створює прецедент і потребує політичного рішення на рівні держави. Однак без викорінення російських впливів у країнах Заходу та всього світу ми опиняємось в ситуації, де рубаємо одну голову гідри, тоді як на її місці одразу виростає інша”.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.