Влада кремля провокує релігійні конфлікти та придушує протести послідовників ісламу

21 квітня закінчився Рамадан — найважливіший обрядовий період вірян ісламу. Цьогоріч місяць Рамадану загострив і так натягнуті стосунки між мусульманами та росіянами. Використовуючи послідовників ісламу як гарматне м’ясо на так званій СВО водночас російська влада придушує голос мусульман в країні та навмисно провокує релігійні конфлікти, «приправляючи» їх переслідуваннями та арештами.

Передісторія конфлікту

Ще в 2022 році кремль вирішив побудувати в москві найбільшу мечеть в Європі, храм-святиню для мусульман. Така ідея видається логічною, адже близько двох мільйонів послідовників ісламу зараз мешкає у самій лише москві та понад 15 мільйонів – по всій рф. І як представники колонізованих росією територій мусульмани могли б стати рушійною силою проти дій кремля, чого вже зараз боїться російська влада.

Вже у лютому 2023 року обговорення будівництва мечеті біля Святого озера поставили на паузу, а згодом і взагалі відмовились від цього рішення. У квітні мерія москви повідомила про те, що мечеть побудують на околиці міста. Причиною для відмови будівництва на раніше обраному місці начебто стали протести православних вірян.

Такі події збурили мусульман, особливо тих, які воюють в російському війську.  Під час Рамадану ситуація почала лише загострюватись – це стало однією з передумов для початку протестів. 

Загострення релігійної ворожнечі

У квітні на росії почали набирати обертів «акції» представників провладної РПЦ проти будівництва обіцяної мечеті. На них збирали тисячі православних росіян, а також учасників так званої СВО. Про фейковий характер протестів дає підстави задуматись моментальна реакція на них кремлівської верхівки – скасування будівництва та масові арешти мусульман.

Протест парафіян РПЦ проти будівництва мечеті.

Учасники протестів заявляли, що мечеть ніби то хочуть звести на “священній православній території”, що “осквернить цю святу землю”. Нерідко на мітингах звучали образливі пісні та слова в бік чеченців та ксенофобна теза про переповнену мігрантами російську столицю “москвабад”. На просторах інтернету також зʼявилося відео, на якому двоє невідомих закопують голову свині (нечистої для мусульман тварини) біля Святого озера, щоб завадити будівництву. Такі дії властиво збурили сотні представників ісламу.

Проєкт мусульманського комплексу протестувальники назвали “релігійним центром для мігрантів, біженців та терористів”.  

Реакція чеченців 

Найгучніше на ситуацію довкола протестів відреагували “кадирівці”. У своєму відеозверненні з фронту вони заявили, що “не будуть терпіти такого релігійного утиску та принизливих заяв у свій бік” та лише “один раз закриють очі на подібне”.

“Ми вважаємо, що влада рф повинна відреагувати. Проти цих людей повинні бути відкриті справи. Винні повинні сидіти в тюрмі або бути знищені. Ми не погрожуємо, ми попереджаємо: якщо ви пішли проти волі Всевишнього, ми будемо воювати і з вами. Нам без різниці з ким воювати, – коментували кадирівці у своїх зверненнях, які відкрито публікували у мережі.

Багато представників ісламу з громадських об’єднань, що мали голос у своїй спільноті заговорили про “джихад” – священну боротьбу на захист ісламу. Саме це кремль і використав для того, аби розпочати публічні арешти та переслідування.

Голова чечні Рамзан Кадиров, який вважається на росії головним захисником мусульман також відреагував  на ці події, закликавши «захисників православʼя» їхати на війну:  Якщо всі ці учасники мітингу вийшли з ідеєю захисту російської землі, то вперед у окопи з автоматом! Візьми автомат, відсунь плечем мусульманина, який замість тебе сьогодні воює на російському Донбасі, і покажи свій патріотизм, покажи на ділі, а не на словах чи провокаціях, як ти любиш свою Батьківщину”, – заявив чеченський диктатор. Незначна реакція на обмеження та приниження мусульман, очікувана – кадиров замість захисту вірян обрав лояльність путіна.

Голова Чечні Рамзан Кадиров


Згодом влада Москви прийняла рішення перенести місце будівництва мечеті на околицю міста – в Косино-Ухтомський район. “Будувати мечеть біля Святого озера, поряд із православним храмом, не будуть”, – повідомив мер російської столиці Сєргєй Собянін. Перша мечеть мала будуватись до 4 кварталу 2024 року, часових рамок по новому будівництву наразі немає.

Розпал утисків та репресій 

За час Рамадану значно посилилися затримання мусульман, які відкрито виражали свій протест. І з кожним тижнем утиски представників ісламу лише продовжують зростати.

Цікавим “співпадінням” є декілька затримань та вироків, які відбулись саме у квітні 2023 року. Зокрема, в Чечні до пожиттєвого терміну засудили учасника нападу на пермський омон, який був здійснений у 2000 році, а трьох жителів Дагестану судитимуть за скоєння терористичного злочину у 2018-2021 роках.  У південних регіонах росії та північних регіонах Кавказу почастішали репресії противників російської агресії в Україні.

Паралельно, після реакції кадирова на спалення Корану на березі Білого озера у Косино-Ухтомському районі російської столиці, у москві завели відповідну кримінальну справу. Це було явним протестом проти будівництва на тому місці мечеті, хоча в чечні це назвали “провокацією” України.

Сьогодні мусульмани у всьому світі святкують Узара-байрам, який означає закінчення священного місяця Рамадан, однак ситуація та міжрелігійна ворожнеча лише починає набирати обертів у російському суспільстві.

росія для русскіх”

Шовінізм росіян сягає нових вершин. Навіть у святий для представників ісламської релігії місяць, прагнення росіян розпалювати ненависть до інших, домінувати та принижувати не згасає.

Читайте також: “Мєст для беженцев нет” – як “спєцопєрация” стала війною для жителів Бєлгородщини 

21 квітня, у день закінчення Рамадану та святкування Ураз-Байраму, росіяни обмежили рух транспорту у москві та «посилили охорону» мечеті. На територію можна було потрапити тільки пройшовши через металошукачі та невеликими групами. Так кремлівська верхівка намагалася перетворила засоби безпеки у контроль, аби між учасниками святкування не виникло жодних змов. Проте навіть це не завадило мусульманам згуртуватися у святий для них день та запустити акцію після останньої молитви Рамадану: «прокричи свій такбір проти ісламофобії в росії». Масові вигуки лунали в російських містах, а саму акцію підтримало чимало мусульман.  

Варто зазначити, що кремлівська верхівка відмовилася навіть від обміну полоненими мусульманами з українською стороною, попри добровільний жест від України у священний Рамадан. Про це кілька тижнів тому повідомила в інтерв’ю “Голосу Америки” радниця керівника Офісу президента Дарія Зарівна. 

Піхур Анастасія

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.