“Судний день” відкладається: як змінились наративи рф навколо війни

Вибух у Москві в торговому центрі. Джерело: УНІАН

За 19 місяців повномасштабної війни в Україні російські заголовки, що кричали про успіхи “сво” перетворились на спроби заспокоєння російського населення .

Новинна стрічка російських федеральних агенцій ТАСС або Интерфакс до осені 2022 року складалася переважно з заяв про суцільну “перемогу”. 

Так в заголовках провідних російських видань постійно фігурувала “лексика побєдобєсія”: захопили, знищили, звільнили, взяли у полон тощо. Здебільшого їх ілюстрували демонстраціями успішної роботи російської зброї, масштабного війська чи відео запусків ракет з акваторії моря. 

З часом реально ситуація на фронті стала все більше дисоціювати з обкладинками новин, тож пропагандисти поступово адаптовували свій зміст. Як і тоді, зараз багато матеріалів присвячуються темам “втоми від війни” з боку Заходу із тезами про те, що західної зброї для України стане менше. 

Читайте також: “Мєст для беженцев нет” – як “спєцопєрация” стала війною для жителів Бєлгородщини 

Проте все частіше командування зс рф звітуючи про власні “успіхи” переходить у “лексику захисту”: відтепер це новини про успішне відбиття атаки ЗСУ, перехоплення/збиття українського БПЛА на ТОТ чи на території росії, знищення українського морського дрона тощо.

Джерело: ТАСС, 24.09.2023 та РИА Новости, 26.09.2023

Звісно, це також пояснюється тим, що окупаційна армія здебільшого обороняється на захоплених українських територіях, а ЗСУ наступає, але навряд саме такий інформаційний порядок денний воліли би бачити прихильники “спецоперації” після стількох місяців війни. Зміна наративів на провідних каналах російської пропаганди – це червоний маркер вразливості російської влади.


Сергій Кузан – очільник Українського центру безпеки та співпраці, політичний експерт.


“Ми бачимо як поступово риторика росіян змінюється. Будьмо відвертими, ця зміна відбулась не внаслідок санкцій і погіршення рівня життя, не внаслідок міжнародної ізоляції росії, засудження її дій світовою спільнотою. Все це виключно в результаті успішних ударів ракетами та дронами. Поразки на фронті, диверсії в тилу ворога спричиняють суспільну дискусію і ставлять під сумнів авторитет путіна і обраного ним “курсу” для держави. Нам необхідно в рази наростити виробництво дронів і ракет, значно підвищити дальність ураження, щоб посилити цю тенденцію. 

Лише значні військові поразки росії стануть каталізатором зміни її еліт, як поразка під Бахмутом обернулась повстанням прігожина. І лише зміна еліт призведе до її відмови росії від її мілітаристської політики”.


Найпоказовішою видається ситуація з атаками БПЛА по москві, військовим та стратегічним об’єктам у тимчасово окупованому Криму.  Під такими новинами безліч гнівних коментарів росіян, які звикли до зовсім іншої “повістки”.

Читайте також: Мобілізація 2.0: у росії продовжують надходити повістки жителям регіонів, де мобілізаційні плани уже виконано

Відгуки читачів містять згадки про “червоні лінії” і “судний день”, який обіцяв влаштувати Україні заступник керівника Ради Безпеки рф дмітрій медведєв в разі спроби атак на Крим.

Джерело: Интерфакс

Як змінилася реальність у Криму видно і з місцевих чатів. Зокрема, у тимчасово окупованій Феодосії обговорюють не оксамитовий сезон, як  до 2014 року, а чим краще заклеїти вікна: скотчем чи малярною стрічкою. Нові запити кримчан яскраво корелюють з реальною ситуацією на півострові з вибухами та диверсіями.

Джерело: Телеграм


Вже з першого погляду на російські ЗМІ зараз помітно – якщо війна і йде “по плану”, то цей план вже не кремлівський.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.