Коментар: Світ не повинен забувати про дітей-заручників Путіна

7-річний український хлопчик, який став першою дитиною, звільненою в рамках нового механізму, створеного Катаром з метою репатріації дітей з росії в Україну, стоїть зі своєю бабусею під час спілкування з Уповноваженою з прав дитини в росії Марією Львовою-Бєловою і катарським дипломатом на цій роздатковій фотографії, зробленій в посольстві Катару в москві, росія.

Заклики до України поступитися територією ігнорують реальність життя під російською окупацією: йдеться не просто про територію, а про дітей.

Оригінальний коментар Джейд МакГлінн (Jade McGlynn) був підготовлений та опублікований виданням The Telegraph і публікується Українським центром безпеки та співпраці за згодою автора.


Читайте також: “російська агресія – це тригер, спусковий гачок для інших терористів по всьому світу” – інтервʼю з головою Комітету з нацбезпеки Верховної Ради України

Головна викрадачка дітей в росії Марія Львова-Бєлова похвалилася тим, що займається індоктринацією покинутих дітей з Маріуполя. Виступаючи на російському державному телебаченні, вона розповіла, як ці діти спочатку співали гімн України навіть у російському полоні. Але після місяців експериментального психологічного тиску вони зламалися і зізналися в любові до Росії.Четверо українських дітей, які були вивезені до Росії після повномасштабного вторгнення в Україну, будуть повернуті до своїх родин в рамках угоди, укладеної за посередництва Катару після місяців “таємних переговорів”. 

Кожна врятована і повернута в сім’ю дитина – це, безумовно, привід для святкування, але давайте не будемо обмануті кремлівськими фотосесіями. Це цинічний хід путіна, щоб представити російський уряд як той, якого не правильно зрозуміли; як такий, з яким можна домовлятися.

Два тижні тому Центр національного спротиву України, який підтримує українське підпілля на окупованих росією територіях, попередив західних журналістів про майбутні добре фінансовані спроби відбілити Марію Львову-Бєлову, російську “Уповноважену з прав дитини”, яку прокурор Міжнародного кримінального суду звинувачує у депортації українських дітей до росії.

Святкуючи повернення чотирьох дітей, важливо не забувати про інших 20 000 дітей, які, за даними Києва, перебувають у російському полоні – викрадених зі зруйнованих міст і селищ на сході України, з дитячих будинків та інтернатів для дітей з психічними та/або фізичними вадами. 

Деякі з них були розлучені з батьками під час бойових дій, інші осиротіли внаслідок російського вторгнення. Треті, відомі як “діти держави”, вже були сиротами або не мали родичів, які могли б про них подбати.

Повернуті українські діти з території росії.


Деяким відважним українським батькам вдалося забрати своїх дітей після страшних візитів до Росії, перетину фільтраційних таборів і зон бойових дій. І хоча є спокуса затриматись на радості, яку має відчувати дитина, коли батьки чи бабуся приходять, щоб розбудити її від кошмару, такі випадки є поодинокими – за даними українського уряду, лише 400 дітей були повернуті у такий спосіб.

Натомість реальність закликає нас замислитися над тим відчаєм, який має відчувати дитина, усвідомлюючи, що вона самотня, у недружньому місці, яке хоче знищити все, що вона називає домом, і що ніхто не прийде за нею.

Чим довше діти перебувають у росії, тим більша ймовірність того, що їхні імена змінюють, а записи про них стирають. Тим, у кого є батьки, кажуть, що їхні сім’ї більше не хочуть їх бачити, що росія їх врятувала, і дають нові документи, нібито для захисту від ненависників-українців. Їх поселяють у російські сім’ї із затвердженого урядом реєстру, які отримують до 1000 доларів за кожну українську дитину, яка приймає російське громадянство.

Російський уряд також організовує спеціалізовані літні табори та школи для дітей на окупованих територіях і вже викрадених. На уроках патріотичного виховання діти піддаються брутальній путінській пропаганді, щоб навчити їх ненавидіти власну країну. Деякі школи охороняють озброєні російські козаки, проти яких висуваються звинувачення у жорстокому поводженні з дітьми.

Після того, як росіяни зламали дітей, їх використовують для пропаганди.

Марія Олексіївна Львова-Бєлова – Уповноважена при Президентові російської федерації з прав дитини.


Головна викрадачка дітей в росії Марія Львова-Бєлова похвалилася тим, що займається індоктринацією покинутих дітей з Маріуполя. Виступаючи на російському державному телебаченні, вона розповіла, як ці діти спочатку співали гімн України навіть у російському полоні. Але після місяців експериментального психологічного тиску вони зламалися і зізналися в любові до росії.

Багато дітей, травмованих російськими бомбами, снарядами і тортурами, швидше за все, будуть відправлені до “закладів для дітей із затримкою психічного розвитку” в росії. Коли я працювала в одному з таких дитячих будинків у Псковській області (росія), було очевидно, що багато дітей не мали психічних розладів, а скоріше зрозумілі труднощі з психічним здоров’ям, зумовлені обставинами, в яких вони опинилися. Радянська спадщина означала, що дитячі психіатри сприймали нормальну реакцію на зневагу і жорстокість як відхилення від норми, від яких “нормальне суспільство” повинно бути захищене.

Як і їхні російські колеги, українські діти, яких відправляють до таких сирих закладів, не матимуть власних іграшок чи одягу, за ними “доглядатимуть” низькооплачувані та недбалі “гувернантки”. У гіршому випадку, через отримані травми їх відправлятимуть до спеціалізованих відділень на місяці або роки поспіль. Серед дітей, яких я знала, ті, що мали найгостріші стани, були відправлені до місця, яке жорстоко називали “Богданово” (дослівно: “місце, дане Богом”), де їх накачували наркотиками і приковували до ліжок. Діти, які поверталися з “Богданова”, вже не були тими дітьми, якими вони туди потрапляли.

Це теперішня і майбутня доля сотень українських дітей, які живуть у російському полоні. І депортації тривають. Лише нещодавно 300 дітей з окупованої Запорізької області, як вважають, були відправлені до Росії за освітньою програмою. Раніше діти, відправлені в такі поїздки, ніколи не поверталися. Одночасно з цією широко розрекламованою поїздкою батькам в окупованому Запоріжжі дали час до кінця жовтня, щоб змусити своїх дітей прийняти російське громадянство, інакше їх заберуть. Вже дійшло до того, що батьки змушені обирати між своєю державою та своїми дітьми. Вибір очевидний, але це також вибір, який батьки в неокупованій Україні не повинні робити.  

Російсько-українська війна – це довга війна. Добрі люди, яких вона безпосередньо не торкнулася, не можуть витримати болю і тому відвертаються. Заклики тиснути на Україну, щоб вона поступилася територіями, часто є частиною цього зрозумілого бажання вимкнути страждання, змусити їх припинитися. Але це не зупинить жах. Такі заклики ігнорують реальність життя під російською окупацією: це не просто передача території, це також передача ще більшої кількості наляканих дітей, які знають, що ніхто не зможе їх знайти.


Доктор Джейд МакГлінн (Jade McGlynn) – науковий співробітник Департаменту воєнних досліджень Королівського коледжу Лондона. Її остання книга “Війна Росії” була опублікована в березні.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.