Вірменія іде з ОДКБ?

У кавказькій країні вважають, що договір про колективну безпеку стосовно неї не виконується і готові залишити організацію. Єреван також планує вигнати російських прикордонників із головного аеропорту країни “Звартноц”

Останнім часом з боку керівників Вірменії все голосніше лунають заяви про ймовірність “замороження” членства цієї країни в ОДКБ (Організації договору колективної безпеки).

Вони з’явилися на тлі неспроможності членів Організації надати необхідну військову допомогу Єревану під час військового конфлікту з Азербайджаном.

Так, в інтерв’ю телеканалу France 24 на запитання французького журналіста щодо планів вивести Вірменію з ОДКБ, в якій “домінує москва”, прем’єр–міністр  Нікол Пашинян звинуватив кремль у недотриманні своїх зобов’язань по відношенню до його країни.

“Договір про колективну безпеку, на нашу думку, не був виконаний щодо Вірменії, особливо у 2021-2022 роках. Це не могло залишитись без нашої уваги. Ми призупинили нашу участь у цьому договорі. Подивимося, що буде далі”, –  цитує Anadolu Agency Пашиняна.

Заявивши, що Вірменія не може терпіти незаконні дії на своїй території, Пашинян пригрозив “наслідками” у випадку, “якщо вимоги Єревана залишаться без відповіді”.

А ось у секретаріаті ОДКБ припустили, що заявляючи про “замороження” свого членства в організації, Вірменія таким чином відмежовується від заходів, які проводяться цією структурою.

У свою чергу, коментуючи заяву Пашиняна, експерти не виключають, що Вірменія, особливо на тлі диверсифікації своїх контактів у сфері безпеки, може в якийсь момент ухвалити рішення про вихід з ОДКБ.

Поки прем’єр робив таку гучні заяви під час візиту до Франції,  камінь у бік москви кинув  і спікер вірменського парламенту Ален Симонян. Зокрема, 27 лютого він заявив про необхідність виведення російських прикордонників зі столичного аеропорту Звартноц, висловивши сумнів щодо спроможності членів ОДКБ захистити межі Вірменії у разі необхідності.

“Я думаю, що було б правильно, якби вони (російські прикордонники) пішли звідти”, – сказав речник парламенту журналістам, зауваживши при цьому, що дане питання з москвою не обговорювалось.

Змушений реагувати на такі випади у свій бік, кремль наразі зайнятий (принаймні, так кажуть його офіційні особи) з’ясуванням значенням цих заяв для ОДКБ загалом і росії зокрема.

Хоча представник мзс рф захарова вже дала оцінку словам керівника парламенту Вірменії.

“Ми розглядаємо це як черговий приклад не дружньої поведінки представника офіційного Єревана, щоправда, не зовсім ясно, якою мірою спікер Національних зборів відповідає за підняту ним тематику”, –  відповіла захарова на заяву Симоняна.

Між тим, у розвиток цієї теми, 6 березня секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян у розмові з журналістами підтвердив плани країни щодо російських прикордонників та заявив, що Вірменія сповістила росію про це офіційним листом.  

Тож не виключено подальше погіршення відносин між Єреваном та Москвою у майбутньому. 

Згідно соцдослідження Gallup International Association, 40,3% опитаних громадян Вірменії вважають, що країні не потрібно членство ні в ОДКБ, ні в НАТО. При цьому прихильників вступу до Північноатлантичного альянсу не так і мало – 22,5%, 28% респондентів висловилися за продовження членства в ОДКБ. 

Мітинг у Вірменії 2022 рік

Нагадаємо, 15 травня 1992 року в Ташкенті керівництвами пострадянських незалежних суверенних держав (Вірменії, Казахстану, Киргизії, рф, Таджикистану й Узбекистану) був підписаний договір щодо колективної безпеки (ДКБ).

Головною конструкцією об’єднання виступав зміст ст. 4, згідно з якою агресія проти однієї зі сторін договору розглядатиметься всіма учасниками як агресія проти всіх учасників ДКБ.

14 травня 2002 року країни ухвалили рішення створити повноцінну міжнародну організацію – Організацію договору про колективну безпеку (ОДКБ) зі штаб-квартирою у москві.

З кінця позаминулого року відносини між Вірменією та ОДКБ почали стрімко погіршуватися. Ситуація ще більше ускладнилася  після того, як у січні 2023 року Єреван оголосив, що не проводитиме у себе заплановані навчання ОДКБ у зв’язку з “поточною ситуацією на території країни”.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.