Російська пропаганда протягом довгого часу поширює тезу про відсутність ефекту санкцій на власну економіку. Особливо голосно ця думка лунає для західних держав. Аналізуємо, як насправді вплинули санкції на стан рф за понад рік повномасштабної війни.
У 2022 році російська федерація була визнана країною з найбільшою кількістю ухвалених проти неї санкцій, із запасом випереджаючи Іран та КНДР. Санкції мали на меті послабити російську економіку настільки, щоб та не мала ресурсів та можливостей вести війну проти України.
Варто зазначити, що такі наслідки – план максимум для такого довготривалого процесу, як накладання і вплив санкцій. Від початку великого наступу 24 лютого пройшло більше року, проте глобального колапсу не відбулося. Російська економіка досі “на плаву”, а війна в Україні триває. Всі ці факти стали підґрунтям для російської пропаганди про неефективність санкцій, проте реальна їх дія таки підбила крила російській двоголовій курці.
Які наслідки має санкційна політика для росії — розбираємось в аналітичному матеріалі від експертів Українського центру безпеки та співпраці.
МАНІПУЛЯЦІЯ “НА ЦИФРАХ”.
Найбільш впливові санкції для рф були введені США, Канадою, Великою Британією та Європейським союзом. Загалом до санкційних обмежень долучилось понад 40 країн з усього світу. Накладені обмеження стосуються енергетичного та банкового сектору, військово-промислового комплексу, машинобудівного сектору тощо. Країни заходу також ввели санкції проти понад 1000 російських фізичних осіб і компаній, включаючи олігархів, наближених до кремля.
Попри це російська економіка у 2022 році не зазнала фатального краху: у 2022 році ВВП росії впав щонайменше на 2,2% за найкращим сценарієм і до 3,9% за найгіршим сценарієм. Хоча багато міжнародних експертів та фінансових дослідних організацій прогнозували падіння економіки на 10-15%, росії вдалося уникнути цього падіння.
Російські пропагандисти та прихильники росії на Заході використовують ці цифри на захист стійкості проти санкцій. В своїй статті “Не вірте російським цифрам” американська економістка та голова групи економічного глобального прогнозування в The Economist Агате Демаре стверджує: “Цифра стала предметом політичних дебатів: для деяких низька цифра є доказом того, що російська економіка стійка і санкції не працюють. Інші використовують ту саму цифру, щоб стверджувати, що санкції починають кусатися, і західні країни повинні подвоїти зусилля. Ці протилежні аргументи мають одну спільну рису: вони спираються на здебільшого безглузді цифри”.
Власне ця цифра не надасть нам реальної інформації. Економічні експерти стверджують, що незначне падіння ВВП зумовлено екстреними заходами Центробанку із фінансовими обмеженнями всередині країни, використанням резервного Фонду національного добробуту, зростанням військово-промислового комплексу, який в повному обсязі направлений на війну проти України, нафтогазовими надходженнями через стрибок у ціні на енергоносії на початку 2022 року.
Європейські санкції діють поступово. Цьому є багато причин, іноді важливі санкції, які сильно впливають на певні сектори економіки рф, можуть ухвалювати доволі довго, або ж ті самі санкції набувають чинності через певний час після їх прийняття. До прикладу, нафтові санкції з піврічною відстрочкою запрацювали 5 грудня 2022 року, а паливні — лише на початку цього, 5 лютого 2023 року. Цей час давався країнам ЄС для пошуку нових шляхів надходження енергоресурсів, щоб зменшити тиск на економіку.
Міжнародні експерти стверджують, що економічні проблеми росії значно погіршаться та певною мірою стануть критичними в 2023-2024 роках, оскільки найболючіші санкції почнуть відчутно впливати лише за рік-два після їх накладання.
ЗОЛОТА НАФТА ЗАЛИШИТЬСЯ В РОСІЇ.
Однією з основних причин падіння економіки рф стануть санкції, пов’язані з нафтогазовими продуктами, які є найбільшою частиною доходів росії. У довоєнні роки 60–70% доходів від експорту Москва отримувала через торгівлю нафтою та газом. Близько 40% всього федерального бюджету формувалося за кошти від нафтогазової експортної виручки, а половина експорту нафтових продуктів припадала саме на Європейський Союз.
Обмеження від ЄС, що стосуються російської нафти та газу були прийняті тільки наприкінці 2022 року. Ембарго на транспортування та імпорт російської нафти та нафтопродуктів морем і стеля цін на нафту значною мірою вплине на погіршення нафтової виручки, яку росія звикла отримувати стабільно від ЄС.
Київська школа економіки у своєму березневому звіті дає прогноз російській економіці на 2023 рік, вказуючи, що ембарго ЄС на російську нафту та нафтопродукти впливає на доходи від експорту енергоносіїв, а цінові обмеження з боку країн G7 знизили ціни на ринку. Подальші санкції, такі як зниження стелі цін на сиру нафту та нафтопродукти, а також заборона на транспортування російського скрапленого та трубопровідного газу не через територію України можуть посилити тиск і призвести до подальшого скорочення видобутку нафти.
В результаті очікується, що зазначені санкційні обмеження та заходи скоротять доходи рф додатково на 56 мільярдів доларів у 2023 році та на 66 мільярдів доларів у 2024 році.
Що стосується ситуації з експортом російського газу, то тут для Москви все теж доволі непросто. З початку 2022 року країни ЄС масово скорочують імпорт російського газу, зрозумівши ризики залежності від російських енергоресурсів. Так, в 2020 році частка російського газу в Європі становила 50% від усього обсягу, що надійшов з-за кордону, а наприкінці 2022 року частка російського газу скоротилася до 11%, що є колосальною різницею.
Водночас запроваджується стеля цін на російський газ, до якого додається питання неможливості перерозподілити експорт газу в інші регіони, як це відбувається з нафтою, через відсутність необхідної інфраструктури. В результаті росія практично втрачає ринок збуту газу.
Нафтогазові санкції дійсно працюють, зменшуючи спроможність кремля фінансувати війну в Україні, витрати на яку зараз займають найбільший відсоток витратного бюджету рф. За даними Reuters, Міжнародне енергетичне агентство заявило, що через західні санкції та запровадження стелі цін доходи росії від експорту нафти та газу в січні 2023 року впали майже на 40 відсотків, порівняно з минулорічним періодом. А за підрахунками у звіті KSE Institute, у 2023 році лише завдяки вже прийнятим санкціям доходи росії від продажу нафти й газу впадуть удвічі – до $166 млрд. Мінфін в рф вже зараз звітує про значний дефіцит федерального бюджету в першому кварталі, відповідно дефіцит становив 2 трильйони 400 мільярдів рублів, що є свідченням дієвості ухвалених санкцій.
Раніше російська влада та ЗМІ систематично намагались закріпити тезу про відсутність ефекту санкцій на російську економіку, проте наприкінці березня вже навіть владімір путін заявив: “Запроваджені проти російської економіки нелегітимні обмеження в середньостроковій перспективі дійсно можуть негативно на ній позначитися. У зв’язку з цим нам необхідно забезпечити стійке збільшення внутрішнього попиту”.
Окрім економічних санкцій, також надзвичайно важливими є ті, що спрямовані на високі технології та включають обмеження на експорт у рф критичних технологій та промислових товарів. Мова йде про низку напрямків – електроніку, спеціалізовані транспортні засоби, деталі машин і двигунів, запчастини для вантажівок і реактивних двигунів, а також товари для будівельного сектора, які можуть застосовуватися в подвійних цілях. Обмежуються товари й подвійного призначення та передових технологій, які можуть використовуватись для російських систем озброєння, безпілотників, вертольотів та ракет.
У Головному управлінні розвідки МОУ заявляють, що росія прагне подвоїти обсяги виробництва ракет, але головна перешкода – це санкції. Саме в цих ракетах велика частка іноземних компонентів. Якщо санкцій будуть дотримуватися, якщо за ними буде суворий контроль, то ці плани ворог не зможе втілити.
Москва збільшила імпорт технологій, критичних для її війни в Україні, з інших країн, включаючи напівпровідники та мікрочіпи з Китаю. Наші союзники запроваджують санкції проти компаній та країн, які допомагають росіянам обходити чинні обмеження. Проте це все одно не може замінити західні технології. Все це впливатиме на ефективність ведення війни росії проти України.
ПРАВОРУЧ ПІДЕШ – ПРОПАДЕШ.
Допомога Заходу надзвичайно важлива для майбутньої перемоги України у війні з росією. І вона, на щастя, працює. Зброя допомагає знищувати ворога на фронті, а економічні санкції – в тилу. Економічні обмеження Заходу надзвичайно важливі і для збільшення обороноздатності України, оскільки вони безпосередньо впливають на здатність кремля фінансувати війну. Можливо вони діють не так швидко, як би хотіли українці, і їх ефект не помітний одразу. Проте валідні санкції працюють поступово і боляче: для російського керівництва вони стають відчутнішими з кожним днем.
“Російська економіка не працює протягом 15-ти років через погані інституції — слабке верховенство права, слабкий захист прав власності, корупцію — і, як наслідок, відносно низький рівень внутрішніх та іноземних інвестицій. Зараз через війну економічні перспективи росії перетворилися з тьмяних на жахливі”, – зазначає Брайан Д. Тейлор, професор політології Сіракузького університету та автор книги «Код путінізму».
Читайте також: “Санкції та вигідні угоди. Наскільки ефективні санкції проти росії?”: панельна дискусія УЦБС
Світові експерти прогнозують подальше падіння економіки рф через війну та санкції, а для її повернення до стану довоєнної необхідні будуть десятиліття, за умов позитивних змін. В самій рф вже говорять про значні проблеми в економіці, які триватимуть досить довго. Їхнє визнання цієї проблеми каже про те, що ситуація вже на тому рівні, на якому стає помітною для російського населення.
Видання Bloomberg стверджує, що отримало у своє розпорядження копію звіту, підготовленого для закритої зустрічі високопосадовців 30 серпня. За цими даними, російські експерти розробили три сценарії розвитку економічної ситуації в рф. Два з трьох сценаріїв у звіті показують, що наступного року спад прискориться, а економіка повернеться на довоєнний рівень лише наприкінці десятиліття або пізніше. За «інерційним» сценарієм наступного року економіка досягне дна на 8,3% нижче рівня 2021 року, тоді як за «стресовим» сценарієм мінімум у 2024 році буде на 11,9% нижче від рівня минулого року.
Міжнародні економічні санкції працюють і продовжують залишатись обов’язковим елементом участі західних країн в боротьбі України проти східних тираній. Перший санкційний пакет міжнародної групи Макфола-Єрмака був виконаний на 85%, зараз формується пакет 2.0, який ймовірно міститиме санкції проти російської атомної енергетики — ще одного кита, що тримає російську економіку. Проте не можна зупинятися на досягнутому.
Читайте також: Санкційний “шлагбаум”: як європейські компанії обходять санкції проти рф, спонсоруючи війну в Україні
Українські військові щодня працюють над звільненням територій захоплених росією, поверненням до України Криму, південних та східних областей. Зробити це буде можливо знищуючи ворога не лише на полі бою, а й обрізаючи джерела надходження зброї та коштів, які підтримують існування армії рф. Західні уряди мають продовжувати вводити економічні обмеження, які завдають нищівного удару російській економіці та ускладнюють ведення війни росії проти України. Допоки українці платять найбільшу ціну – людські життя, стримуючи втручання росії у справи демократичних держав, завдання наших партнерів – продовжувати безперервно та оперативно використовувати всі можливі засоби тиску на державу-терориста.