У Швеції заговорили про націоналізацію “дочки”  “Русалу”

Українська громада в Швеції порушує питання націоналізації працюючої у цій країні компанії Кубал (Kubikenborg Aluminium), яка є “дочкою” російського алюмінієвого гіганта “Русал”.

Як зазначається в одному з провідних видань Швеції Sundsvalls Tidning, підставою для цього є залученість Кубалу до спонсорування війни в Україні.

“Материнська компанія Кубал “Русал” сприяє російській військовій машині, а відтак і вбивству українців. І тому на часі порушити питання  її націоналізації”, – зазначила у коментарі газеті віце-президент партнерської організації УЦБС Nordic Ukraine Forum Альона Кашина.

Цю можливість   підтримав і депутат шведського парламенту від правлячої партії Модерате Йорген Берглунд.

“Найкраще для Кубала було б місцеве володіння, але якщо це бізнес, який потрібен Швеції як нації, тоді, можливо, доведеться розглянути державне поглинання”, – заявив Й. Берглунд.

Алюміній з Росії пішов на війну

“Русал” –  російська алюмінієва компанія, основними акціонерами якої є два наближених до Путіна російські олігархи: підсанкційний в ЄС Олєг Деріпаска та Віктор Вексєльберг, який під санкціями ЄС не перебуває.

Продукцію цієї компанії можна знайти в багатьох видах зброї, яка використовується росіянами на війні проти України, починаючи від піхотного озброєння, танків та бронетехніки, закінчуючи  літаками та високоточним ракетним озброєнням. Зокрема, вироби  із заводів Вексєльберга та Деріпаски є в ракетних комплексах “Іскандер”, ними оснащені стратегічні бомбардувальники Ту-95МС, з бортів яких по Україні системно випускають крилаті ракети Х-101/Х-555/Х-55. 

А ще “Русал” безпосередньо залучений до вербування на війну російських чоловіків.

“Є підтверджені факти, що компанія “Русал” набирає так званих солдат-добровольців, які майже одразу підписують контракт з міноборони росії та їдуть воювати проти України. Найманців відправляють у добровольчий батальйон “Сокіл”, який фактично є частиною російської армії”, – розповідає голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.

За його словами, про зануреність компанії з головою у війну свідчить хоча б такий факт: у першому  півріччі 2022 року, тобто за перші місяці після повномасштабного вторгнення, виручка “Русала” зросла на 31% порівняно з аналогічним періодом 2021 року.

Мільярди переплавили у зброю

Загалом у 2022 році продажі алюмінію та міді в західні країни принесли росії $6,7 млрд., і найбільшим вигодоотримувачем стала компанія Вексєльберга. Для порівняння: ці $6,7 млрд еквівалентні 450 одиницям крилатих ракет Х-101, якими росія обстрілює територію України.

У серпні 2023 року “Русал” заявив, що на Європу, як і раніше, припадає третина його доходів. Аби їх джерело не міліло, дбають у тому числі і дочірні підприємства компанії в Швеції, а також в Ірландії, які приносять західні гроші в кишені наближених до путіна олігархів, а також у воєнний російський бюджет. 

І попри те, що основним акціонером “Русала” є олігарх Олєг Деріпаска, на якого накладено санкції з боку ЄС та його західних партнерів, а сам завод постачає сировину для російських оборонних підприємств та прямо підтримує війну проти України, це досі не позначається на діяльності компанії та її структур за кордоном. 

“Кубал”  – під націоналізацію!

Відтак, європейський імпорт не тільки продовжує приносити користь підтримуваним кремлем олігархам та їхнім компаніям, таким як Віктор Вексєльберг та Олєг Деріпаска, але й фінансує військову економіку росії.

“Зважаючи на це, слід почати розслідування приналежності чи можливості співпраці шведської компанії з російським приватними та державними структурами, підсанкційними юридичними та фізичними особами рф, що співпрацюють з російським військово-промисловим комплексом. У разі підтвердження та доведення такого факту мають послідувати санкції, кримінальні справи” – наголошує Сергій Кузан.

Крім Деріпаски, в такому випадку, в санкційних списках Швеції та ЄС повинні опинитися також Вексєльберг як фізична особа і “Русал” – як юридична. І на порядку денному має, врешті, постати порушене українською громадою в Швеції питання націоналізації Kubikenborg Aluminium для унеможливлення отримання прибутків російською стороною.

До речі, рух у даному напрямку у Швеціі вже почався. На статтю в ST оперативно відреагувало тамтешнє  МЗС, зазначивши у своїй відповіді на запит видання, що залежність від російського металу має припинитися якнайшвидше, і що наслідки такого кроку для Кубала повинні бути  проаналізовані.

 “Це також стосується подальших заборон на імпорт і того, як це вплине на виробників алюмінію в Швеції”, – наголосили в прес-службі відомства.

 У коментарі МЗС йдеться про те, що уряд вітає поступове припинення співпраці шведських компаній з російськими колегами.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.