Голова комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич поділився основними результатами роботи за 2023 рік з кореспондентом «Армія. Іnform». Наводимо фрагменти зазначеного інтерв’ю. З його повною версією можна ознайомитися в першоджерелі.
(Тут і надалі – пряма мова):
— Сама назва очолюваного вами Комітету, його 14 предметів відання апріорі визначають, що Комітет займає провідну роль у створенні законодавчих підвалин для зміцнення обороноздатності нашої країни. Що найголовніше вдалося досягти в цій сфері?
О.З: Діяльність Комітету щодо зміцнення обороноздатності я б розділив на два напрямки: перший — щодо задоволення потреб Сил оборони, другий — щодо соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей. Зусилля в першому напрямку зосереджено на модернізації та нарощуванні потужностей українського ОПК відповідно до визначених Верховним Головнокомандувачем ЗС України пріоритетів задля реалізації тактики та стратегії перемоги над ворогом. У пріоритеті снаряди й ракети, РЕБ і дрони, а також нові потужності для нашої ППО. Серед успішних проєктів можна назвати українську ракетну програму, розпочату ще у 21-му році, Форум оборонних індустрій, який відбувся у вересні, приклади успішного спільного виробництва окремих зразків озброєння з партнерами. Важливим кроком уперед з розвитку ОПК стане майбутня спеціальна конференція української та американської промисловості.
Усі члени Комітету добре усвідомлюють, яку цінність становить для українських захисників і захисниць кожен снаряд, кожен безпілотник. Тому все, що залежить від комітету, робиться для того, щоб процес постачання фронту озброєння та боєприпасів власного виробництва став безперебійним, забезпечував потрібну кількість озброєння й військової техніки.
Серед низки розглянутих на Комітеті проєктів законів, про які варто згадати, Закон щодо вдосконалення процедур управління оборонними ресурсами. Він запроваджує принципи програмно-проєктного менеджменту як основи ефективного управління оборонними ресурсами з врахуванням досвіду НАТО та ЄС. Іншим таким важливим документом стала Постанова Верховної Ради України «Щодо підтримки оборонно-промислового комплексу України в умовах воєнного стану». Сама її назва віддзеркалює дух контексту документа на підтримку вітчизняних виробників. Ця постанова гарантує виконавцям державних контрактів з оборонних закупівель компенсацію всіх економічно обґрунтованих витрат, пов’язаних із їх виконанням, а також суми прибутку (постачальницької винагороди) у складі вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, відповідно до умов державних контрактів.
— А щодо другого напрямку?
О.З: По другому напрямку визначальним був принцип — люди у формі чи то на фронті, чи то на бойовому чергуванні, патрулюванні вулиць не повинні відриватися хвилюваннями за те, як фінансово забезпечено їхні родини, яким соціальним захистом вони можуть користуватися навіть у разі, якщо ворожа куля чи снаряд заберуть життя й повернення до родин буде на щиті.
Насамперед ідеться про Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану». Комітет рекомендував, щоб на законодавчому рівні було закріплено питання виплати військовослужбовцям щомісячної додаткової винагороди під час дії воєнного стану, розв’язання питання відпусток для військовослужбовців під час дії воєнного стану. Вважаю важливою позицію Комітету щодо обов’язкового проходження курсу базової загальновійськової підготовки (тривалість не менше як 1 місяця) для мобілізованих військовослужбовців. Строковики за їхнім власним бажанням можуть бути переведені на військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за контрактом на час до оголошення рішення про демобілізацію. Все це знайшло відображення у вказаному законі.
Члени Комітету також активно працювали над змінами до проєкту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб. Він унормовує механізм виплати компенсації за невикористані під час дії воєнного стану дні відпусток, в тому числі в разі загибелі військовослужбовців та поліцейських, виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які потрапили в полон, а також зниклим безвісти, у тому числі членам їхніх сімей.
Комітет підтримав Закон щодо вдосконалення питань оформлення документів і лікування військовослужбовців під час дії воєнного стану, який вдосконалює питання оформлення військовослужбовцям довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) як за результатами проведення відповідного розслідування, так і без його проведення, а також спрощує оформлення та направлення медичних та інших документів між військовими частинами та закладами охорони здоров’я, нашим військовим не потрібно «ходити» за документами, а документи тепер «ходять» за військовими.
Також було внесено зміни до Дисциплінарного Статуту ЗСУ, ми надали право з моменту введення воєнного стану або оголошення стану війни чи фактичного початку воєнних дій достроково присвоювати чергове військове звання вдруге.
— Ну а нині, які проєкти законів щодо соціального захисту військовослужбовців на розгляді Комітету?
О.З: Насамперед це законопроєкт реєстр. № 10062 щодо вдосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку й набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану. Він передбачає створення електронного Реєстру військовозобов’язаних, електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
Окремо хочу виділити положенням цього проєкту щодо спрощення процедури набуття статусу учасника бойових дій (УБД). На жаль, усе ще є не поодинокі ситуації, коли військові для отримання цього статусу вимушені ходити по кабінетах, стояти в чергах і збирати паперові документи. Процедура автоматичного набуття статуту УБД передбачає, що після виконання бойового наказу протягом 5 днів уповноважені особи військових частин зобов’язані сформувати довідку щодо участі військового в бойових діяннях і внести відомості, що це підтверджують, до Реєстру. Статус учасника бойових дій надаватиметься автоматично після формування витягу разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) із застосуванням засобів Реєстру.
Особи з інвалідністю, отриманої внаслідок війни, (або їхні представники) матимуть право подати заяву в паперовій чи електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Дія) або Реєстр ветеранів із зазначенням відомостей, необхідних для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, або додати копії відповідних документів, засвідчені підписом суб’єкта звернення.
Члени сімей військових, які загинули, зникли безвісти, померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманих в АТО або під час оборони України від агресії рф, також зможуть подавати заяви вказаним вище способом.
— А чи підтримують члени Комітету зв’язок безпосередньо з представниками Сил оборони?
О.З: Так, умовно кажучи, комунікаційний напрямок саме з тими, хто на фронті чи на оборонному виробництві, з початком широкомасштабної російської агресії набув особливого значення. Про результати таких робочих зустрічей члени Комітету постійно звітують у соціальних мережах, тому кожен читач може отримати відповідну інформацію щодо зазначеної діяльності. Ми уважно стежимо за дієвістю законодавчих актів, спрямованих на забезпечення потреб фронту та необхідних умов виконання бойових завдань нашими захисниками й захисницями. Всі отримані зауваження чи нарікання беруться на олівець і ретельно опрацьовуються на засіданнях Комітету та у взаємодії з Міністерством оборони України.
Два тижні тому перебував у 110-й ОМБР імені генерал-хорунжого Марка Безручка, яка воює на найгарячіших ділянках фронту. Мав зустрічі з командуванням, особовим складом бригади. Обговорили їхні нагальні потреби та обстановку на лінії зіткнення. Вчергове вражений мужністю та стійкістю наших захисників і захисниць, які цілодобового знищують наступальний потенціал російських загарбників. Серед розв’язаних питань підвищення бойових спроможностей бригади за рахунок FPV-дронів та квадрокоптерів DJI mavic. Бойовий досвід у широкомасштабній війні росії проти України підтверджує, що дрони та квадрокоптери — це один з вирішальних чинників досягнення успіху на полі бою. Їх вдале застосування може знищити техніку вартістю в мільйони доларів. У втратах ворога буде ще одна частка мого особистого внеску — чергові 40 FPV-дронів передано бригаді. Побажав, щоб усі дрони успішно поцілили в окупантів.
Фото з особистої сторінки Facebook Олександра Завітневича. Передача FPV дронів та квадрокоптерів DJImavic 110 ОМБР імені генерал-хорунжого Марка Безручка
— Деякі західні експерти, дійсно потрапивши в інформаційну пастку кремля, вказують з нотками песимізму на те, що, мовляв, безпекова допомога Заходу врівноважується та частково нівелюється спроможностями рф відновлювати чи навіть нарощувати свої ресурси для продовження агресії.
О.З: Так, але при цьому вони чомусь не аналізують матеріальні, інтелектуальні резерви Заходу для того, щоб динаміка змін на полі бою була більшою на користь України. Тут усе вкладається в напрацювання прусського генерала, військового реформатора та військового теоретика Карл фон Кла́узевіца. У своїй праці «Про війну» він визначив, що лише дві ключові обставини спонукають ворога до укладання миру — це мала ймовірність досягнення поставлених цілей війни та висока (непосильна) ціна їх досягнення.
Як це зробити в нашій ситуації? Насамперед НАТО запросити Україну до Альянсу. Це зразу ж значно деморалізує ворога, оскільки позбавить можливості загарбати та перетворити Україну на омріяну буферну зону. Далі — повноцінна та своєчасна безпекова допомога Україні відповідно до потреб Сил оборони. Прикрий факт, що обіцяна кількість снарядів протягом року не надійшла з ЄС до Сил оборони, це вкрай негативно позначилося на реалізації запланованих заходів. Такого більше не повинно повторитися. Що ще важливо — не повинно бути обмежень у використанні західної зброї по ОПК, військових об’єктах рф. Так, насичення території ППО вкрай вадливе, але його ефективність дуже залежатиме від того, чи випереджує воно кількісні та якісні показники виробництва рф засобів повітряного нападу. Знищення об’єктів російського ОПК було б набагато ефективнішим та дешевшим, ніж протидія виробленій ними зброї на полі бою в Україні. Врешті-решт, чому рф може вільно використовувати всі озброєння з Ірану та Північної Кореї, а Україна не має такої можливості щодо західного озброєння.
Наступний напрямок — підтримання надійного санкційного механізму, виключення можливості росії користуватися чорними схемами для задоволення потреб окупаційних сил, збереження економічного потенціалу. До речі, досі не всі підприємства рф, що мають стосунок до оборонного потенціалу, внесені в санкційний список.
На міжнародній арені — утримання та нарощування антипутінської коаліції, просування мирного плану Президента Зеленського як платформи майбутньої безпекової системи Європи та світу. Розпочати реальне виконання його пунктів, хоча б щодо надання Україні російських активів, заморожених на Заході, створення міжнародного трибуналу для російських злочинців з-поміж керівництва рф.
— Дійсно, запровадження хоча б частини з цих заходів стало б серйозними чинниками наближення нашої Перемоги.
О.З: Зовсім недавно представник кремля визнав, що навесні 2022 року економіка рф була на грані повного колапсу. Заходу варто було лише дотиснути, наважитися на те, що було зроблено значно пізніше. Однак цього не відбулося і як результат — москві вдалося переформатувати свої економічні потужності та забезпечувати потреби своїх окупаційних військ. До того ж рішення щодо надання Україні необхідних зразків ОВТ займало роки, запровадження реально болючих для рф санкцій — місяці. Додайте публічні обговорення у ЗМІ всієї проблематики виділення Україні безпекової допомоги. Все це дало можливість російському ворогу готувати засоби протидії, ускладнювати визволення окупованих територій. Впевнений, що вже зараз кремль активно готується до появи в українському небі літаків F-16.
Хочу, щоб мене правильно зрозуміли. Ми щиро вдячні партнерам за підтримку та допомогу, добре розуміємо її стратегічне значення в нашій боротьбі з російською агресією. Мої слова не слід сприймати як докір. Я намагаюся закликати всіх представників експертного середовища, які беруться аналізувати ситуацію на лінії зіткнення, робити це професійно, тобто визначати причини тих труднощів та складнощів, з якими стикаються українські Сили оборони, та шукати шляхи запобігання появі цих причин у майбутньому. Хочу наголосити, що в системі суто симетричних відповідей на дії ворога війна може розтягнутися на довгі роки. Час потребує вдосконалення євроатлантичних механізмів ухвалення рішення у відповідь на запити України щодо забезпечення потреб наших Сил оборони, нарощування ОПК та оперативного переведення ухвалених рішень у практичну площину, боротьба з рф з часом може перетворитися на битву з п’ятиголовим змієм. Ми рубимо одну голову, намагаємося поцілити в інші, але за цей час відрубана голова відновлюється.
Фото з особистої сторінки Facebook Олександра Завітневича. Джек Лоперсті, заступник голови Консервативної партії, в супроводженні членів Комітету на одній ділянок фронту
— Про асиметричні відповіді ворогу наголошував Міністр оборони України Рустем Умєров на зустрічі з військовими аташе в межах IT-коаліції днями раніше.
О.З: Так, візія того, що війну виграють технології, що нашу перевагу забезпечать асиметричні відповіді завдяки інноваціям, є назрілою та своєчасною. Всі, з ким мені доводилося спілкуватися, єдині в тому, що реалізація цієї візії може стати одним з тригерів у корінному переломі російсько-української війни на користь України. Фактично відомий вираз Клаузавіца про те, що для перемоги потрібні ресурси та воля до перемоги, може бути доповнений третім елементом — технологіями використання ресурсів для завдавання втрат ворогу.
— А от щодо волі до перемоги. Як забезпечити її домінування над втомою від війни?
О.З: Насамперед сприймати поточну ситуацію та майбутні події не через рожеві окуляри наших бажань щодо постачань від Заходу, а опиратися на реальність. Країни світу і навіть наші партнери щодо російсько-української війни все ж таки мають дві опції — нині убезпечитися від агресії путіна допомогою Україні або ж відкласти вирішення проблеми на потім та самостійно протистояти путіну у збройному форматі через деякий час. На відміну від них українці мають одну опцію — Перемога над ворогом, інакше незалежна та самостійна Україна стана легендою, а українці, які виживуть, зазнають геноциду й поневолення. Цю істину я вважаю must understand для кожного з нас. Якщо ОВТ можна постачати з-за кордону, то національну єдність як основу сконцентрованої та спрямованої волі до перемоги можливо виплекати лише самим.
Тому ми всі повинні зрозуміти екзистенційні смисли закликів нашого Президента В. Зеленського про єдність, серйозність його прогнозу того, що зараз важко, а може бути ще важче з огляду на ракетний геноцид і терор та поки ще здатність ворога продовжувати агресію.
— На ваш погляд, що найважливіше зараз для цементування волі до Перемоги?
О.З: Єдність, єдність і ще раз єдність, яку глава нашої держави точно схарактеризував як найбільш ефективну, точну та далекобійну зброю, зазначивши, що саме об’єднана Україна не дала себе окупувати й зараз перемагає у війні з агресором. На жаль, останнім часом можна спостерігати в рази збільшення критичного контенту, який спрямований не на пошук шляхів посилення національного спротиву, а на дестабілізацію ситуації і навіть зміну керівництва України. З цього приводу раджу згадати події 1917–1919 років, коли через інспіровані ззовні внутрішні політичні чвари, що переростали у збройне протистояння, перемогу отримала москва, а ідея самостійності та незалежності України не стала реальністю.
Друге. Не бути стороннім спостерігаачем зусиль, які вживаються для відсічі агресії російському ворогу, допомагати посиленню спроможностей наших Сил оборони, підтримувати одне одного, кожного, хто потребує допомоги, і насамперед родини загиблих героїв та тих, чиї рідні та близькі воюють на фронті, кують перемогу на своєму робочому місці, волонтерстві заради України.
Украй важливо тримати стрій і, стиснувши зуби, зібравши волю в кулак, не піддаватися депресивним впливам, дотримуватися суворої інформаційної гігієни, протистояти провокаційним вкидам щодо дискредитації керівництва країни та кремлівським інформаційним пасткам та приманкам «укладання миру» чи «замороження конфлікту». Кожен має робити все, що від нього залежить, і навіть більше для Перемоги.
Олександр Завітневич, Голова Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки
На завершення хочу привітати весь особовий склад ЗС України, їхніх рідних і близьких з прийдешнім професійним святом! Усім, хто сьогодні на передовій, бойовому чергуванні — повернення зі щитом! Ви гордість України, щит та меч цивілізованого світу! Серед великої кількості гарних слів на адресу наших Сил оборони з боку іноземних високопосадовців я хочу виділити ті, що сказав міністр оборони США Ллойд Остін під час свого останнього візиту до Києва та зустрічі з українськими військовослужбовцями. Він визнав, що люди в Сполучених Штатах Америки й по всьому світу неймовірно вражені відвагою українських захисників і захисниць, їхнім відчуттям обов’язку й готовністю покласти все, що мають, на захист суверенітету України.
Ще раз, низький уклін захисникам і захисницям, які боронять нашу державу на фронті, всім, хто чекає на їхнє повернення до рідних осель, всім тим, хто робить свій внесок в обороноздатність України.
Світла пам’ять кожному й кожній, хто віддав життя, щоб зупинити російського агресора, хто загинув від куль та ракет ворога.
Вірю, що спільні зусилля та героїчна боротьба, стійкість усіх українців наблизять Україну у 2024 році до Перемоги! Слава Україні та її відважним Збройним Силам!
Оригінальний матеріал був підготовлений та опублікований виданням АрміяInform і публікується Українським центром безпеки та співпраці за згодою автора.