Починаючи з 2023 року, країна-агресор почала використовувати некеровані авіаційні бомби типу “ФАБ-250”/“ФАБ-500”, а також ракети “Х-101” та “Х-35” для здійснення повітряних атак на українські міста. Проте в силу різних причин (непрофесіоналізму, втому повітряного та наземного екіпажів на лінії фронту, а також неналежну підготовку) призначені для знищення наземних цілей в Україні боєприпаси до них часто не долітають, падаючи у прямому сенсі на голови росіян.
Так, міністерством оборони рф та місцевими посадовцями останнім часом заявлено про близько 10 випадків “самоскидів” боєприпасів на території рф. Найчастіше від цих влучань дістається прикордонним областям, адже саме звідти здійснюється велика частина бойових вильотів росіян, загрожуючи авіабомбами та ракетами населеним пунктам в Україні.
Аналізуючи інформацію з відкритих джерел, можна прослідкувати кореляцію між виконанням повітряних бойових задач зс рф та заявами про виявлення “вибухонебезпечних предметів”, не рідкими також є випадки скиду боєприпасів безпосередньо на жилі райони міст. Як це, наприклад, трапилося 20 квітня 2023 року в Білгороді, коли авіаційна бомба впала поряд з будинком, чи 18 лютого 2024 року в селі Солоти Валуйського Білгородської області: тоді, як повідомило російське видання ASTRA, внаслідок падіння бомби ФАБ -250 з цього населеного пункту було евакуйовано 150 місцевих жителів. Яскравим прикладом криворукості росіян став також випадок в Воронезькій області рф, де 2 січня 2024 року в селі Петропавлівці внаслідок падіння з літака ракети Х-101 постраждало щонайменше 4 людини. Спершу російські телеграм-канали та провладні ЗМІ у скоєному почали звинувачувати Україну, проте згодом місцевий губернатор визнав що ракета таки була російською та заявив про план відбудування 9 будинків.
Останнім на даний момент зафіксованим випадком “самоскиду” бомби на власну ж територію стало падіння 2 березня 2024 року протикорабельного боєприпасу Х-35, що приземлився у полі поблизу населеного пункту Новощєрбіновск Краснодарського краю рф. Його підтвердили українські телеграм-канали та російські місцеві змі. Пропагандистські ресурси кремля називають причиною падіння ракети її несправність, що може свідчити про неналежне зберігання та підготовку озброєння.
Спостерігаючи за динамікою збільшення випадків скидання боєприпасів зс рф на свою територію, або, як про це заявляє міноборони рф, “нештатними сходженнями авіаційних боєприпасів”, можна прийти до висновку про “втому повітряного та наземного екіпажів на лінії фронту росії”. Про це, зокрема, повідомляє Британська розвідка. До речі. Більшість подібних запусків відбуваються з важких бомбардувальників Ту-95 і Ту-160, які, зокрема, базуються на аеродромах в Астраханській області – фактично на березі Каспійського моря. Очевидно, такий вибір місця – не випадковий, і його можна пояснити бажанням зменшити наслідки сходу боєприпасів, оскільки в такому разі вони падатимуть у море.