Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №2689 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексу України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права». У другому читанні його підтримали 248 народних депутатів.
Закон спрямований на забезпечення повноти імплементації положень міжнародного кримінального і гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за міжнародні злочини (геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини).
«Ситуація, внаслідок якої Україна сьогодні позбавлена можливості здійснення ефективного контролю над частиною своєї території, яка тимчасово окупована Російською Федерацією (території Автономної Республіки Крим і частково – Донецької та Луганської областей) кваліфікується як міжнародний збройний конфлікт і щодо такого стану діють норми міжнародного гуманітарного права, серйозні порушення якого визнаються міжнародними злочинами, передусім — воєнними злочинами», — йдеться у пояснювальній записці до проєкту закону (https://bit.ly/343D1vv).
Зазначається, що окрім воєнних злочинів на окупованих територіях також вчиняються злочини проти людяності, але винним у їх вчинені здебільшого вдавалося уникнути відповідальності, зокрема і через невідповідність законодавства України про кримінальну відповідальність положенням міжнародного кримінального і гуманітарного права. Кримінальний кодекс просто не передбачав відповідальності за злочини проти людяності та за воєнні злочини, що являють собою порушення звичаєвого, а не договірного міжнародного гуманітарного права.
Ухвалення цього закону — надзвичайно важливий крок для України, адже міжнародні злочини не мають терміну давності.