Сьогодні в Будинку офіцерів відбулася пресконференція на тему «Національний спротив – запорука безпеки України. Презентація законопроєкту № 5557 про основи національного спротиву». Український центр безпеки та співпраці виступив співорганізатором заходу.
Учасники заходу розповіли про суть та основні положення президентського законопроєкту №5557 про основи національного спротиву. Під час пресконференції командувач Сил спеціальних операцій Збройних сил України генерал-майор Григорій Галаган відзначив надзвичайну актуальність прийняття законопроєкту про національний спротив. Він наголосив, що загроза з боку РФ не зникла – нещодавно Кремль заявив про намір сформувати у Західному військовому окрузі РФ додатково до вже наявних сил ще близько 20 нових з’єднань і частин. А це означає збільшення кількості збройних підрозділів на кордонах України. Впровадження системи національного спротиву гарантуватиме готовність держави до будь-якого розвитку подій.
«Разом з тим, впровадження такої системи є історично обгрунтованим. Адже рух національного спротиву проти російсько-більшовицької окупації на території України діяв ще впродовж 20-х років минулого століття, найвідомішими представниками якого були повстанці «Холодного Яру». Також ми згадуємо тут і про Організацію Українських Націоналістів та Українську повстанську армію. Саме національний спротив зумів протистояти російській агресії в 2014 році. Зараз прийняття законопроекту необхідне для врегулювання, зокрема, питання розвитку руху опору, який знаходитиметься в підпорядкуванні ССО. Що найважливіше, в законопроєкті №5557 передбачене забезпечення повноцінного соціально-правового захисту передбаченого Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” для учасників руху опору», – звернув увагу Григорій Галаган.
Генерал-майор Збройних сил України, командувач територіальної оборони Анатолій Баргилевич розповів про те, що при підготовці законопроєкту учасники робочої групи ретельно вивчили та врахували міжнародний досвід та кращі напрацювання українських ініціатив.
«Законопроєкт практично імплементує концепцію всеохоплюючої оборони, яка використовується у країнах-членах НАТО. В такий спосіб Україна за рахунок зазначеної зміни підходу до оборони, приводить її у відповідність до існуючих в Альянсі практик. Разом з тим, законопроєкт є логічним розвитком прийнятої стратегії воєнної безпеки та дозволяє практично втілити принцип «всеохоплюючої оборони», – наголосив Анатолій Баргилевич.
Також він вказав на те, що важливою складовою всеохоплюючої системи підготовки до національного спротиву є військово-патріотичне виховання. Воно передбачає опанування базових загальновійськових практичних умінь і навичок, а також навчання та підготовку громадян до умов життя в районах ведення (воєнних) бойових дій. Складовими військово-патріотичного виховання є початкова підготовка для учнів у закладах середньої освіти та базова підготовка для тих, хто досяг 18-річного віку і не проходить військову службу.
Народний депутат України Федір Веніславський заявив про підтримку Президентського законопроекту про національний спротив №5557, адже він не отримав критичних зауважень від Головного науково-експертного управління Апарату Верховної ради України. Разом з тим, всі пропозиції управління вже враховані робочою групою, яка працювала над законопроєктом.
«Варто наголосити, що законопроєкт про національний спротив отримав одноголосну підтримку профільного Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, в тому числі генерал-лейтенанта, народного депутата України (ЄС) Михайла Забродського. Звертаю увагу на те, що законопроєкт поданий Президентом як невідкладний невипадково, його прийняття під час цієї сесії Верховної Ради є критичним. Адже через вимоги бюджетного кодексу в разі, якщо ЗП не буде прийнятий зараз, у силу він зможе вступити аж у 2023 році. На тлі зростання російської загрози, така затримка може бути фатальною для України. Переконаний, що законопроєкт отримає всебічну підтримку депутатського корпусу», – розповів Федір Веніславський.
Керівник служби з питань мобілізації та територіальної оборони РНБО України Заболотний Сергій відзначив, що законопроєкт понад рік напрацьовувала робоча група, в яку входили військові, волонтери та експерти. Вони врахували особистий досвід російсько-української війни та зараз виступають єдиним фронтом задля прийняття цього законопроєкту. Також в процесі врахували всі пропозиції учасників робочої групи.
«Саме від прийняття законопроєкту про основи національного спротиву великою мірою залежить безпека кожного громадянина України», – наголосив Сергій Заболотний.
Радник Командувача Сил спеціальних операцій Збройних Сил України Поданчук Денис наголосив на тому, що держава має бути готова до швидкої відсічі агресії з будь-якого напрямку. Він розповів, що втілення концепції національно спротиву дозволить максимально підсилити українську армію. Наприклад, підрозділи та загони територіальної оборони у випадку потреби залучатимуться до окремих завдань для захисту від окупанта території, за якою вони закріплені. Також з’являється можливість залучення тероборони в мирний час для захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій та виникнення криз. А рух опору діятиме на окупованих територіях та виконуватиме там спеціальні завдання з протидії ворогу під командуванням ССО.
«Ми зробили висновки і недопустимо повторення 2014-го. Народ і армія єдині. Разом ми будемо сильніші. Запропонована Президентом модель функціонування національного спротиву, найкраще допоможе війську захистити нашу державу, а не навантажить додатковими бюрократичними процедурами. Правильним є підхід у досягненні не військового паритету з РФ, яка нарощує військову потугу, а в організації всеохоплюючого опору агресору. Це дозволить надалі забезпечити ефективне протистояння та максимально посилить обороноздатність», – поділився Денис Поданчук.
Наприкінці заходу учасники прес-конференції закликали всіх депутатів Верховної ради України підтримати законопроєкт №5557 про основи національного спротиву.
Більше про законопроєкт на сайті https://sprotyv.in.ua