Квітень 2023: місто Слов’янськ – 15 загиблих цивільних, серед них дворічний хлопчик, місто Умань – 22 загиблих, 5 дітей, місто Костянтинівка – 6 загиблих, місто Дніпро – 2 загиблих, матір та трирічна дівчинка. Життя цих людей обірвались від російських артилерійських та ракетних ударів в той час, коли росія не лише вела повномасштабну війну проти України, але й очолювала ключовий безпековий орган у світі – Раду Безпеки ООН.
Рада Безпеки ООН – міжнародний орган, на який покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки. Створений після перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Як самопроголошена правонаступниця Радянського Союзу росія досі займає місце в Радбезі ООН, як її повноправний член.
КРОК У ПРІРВУ
У квітні, за статутом організації, на місяць головуючою країною в Раді Безпеки ООН стала росія. Країна, яка знищує мирні міста незалежної європейської держави, армія якої скоює тяжкі воєнні злочини, вбиваючи та катуючи цивільне населення, викрадаючи дітей. Попри всі застереження та заклики української та світової спільноти 1 квітня рф очолила організацію. Прогнозовано, отримавши ще більше влади, росія використала її для відбілювання свого іміджу та намагання посилити вплив на західні держави шляхом маніпуляцій, перекручування фактів і поширення пропаганди.
Читайте також: Перед штаб-квартирою ООН у Женеві відкрилася фотовиставка «Рік незламності. Точка неповернення»
МІСЯЦЬ РОСІЇ В ООН
За місяць головування росія скликала засідання Радбезу двічі. Перше засідання присвятили викраденим українським дітям. На ньому рф спробувала пояснити свої “благі” та “правові” мотиви, запросивши спікером головну організаторку дитячих депортацій та російську уповноважену з прав дітей Марію Львову-Бєлову, на яку Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт разом з президентом путіним.
Британська делегація заблокувала трансляцію цього виступу назагал та заявила: “Якщо Марія Львова-Бєлова хоче розповісти про свої дії, вона може це зробити в Гаазі”. Проти засідання виступили 49 держав-учасниць ООН та ЄС, як окремий суб’єкт.
Попри це за кілька днів росія знову скликала засідання Радбезу ООН і спробувала заблокувати експорт західної зброї до України. Російські посли намагались поширити улюблену фейкову тезу про те, що західна військова допомога у великих обсягах розпродається Україною та потрапляє до рук злочинців. Це засідання теж обурило більшість країн-учасників. Представник США в ООН наголосив: “Сьогоднішня зустріч є ледве завуальованою спробою рф зобразити себе як відповідального учасника процесу контролю над озброєннями, спробою затьмарити реальність того, що вона розпочала невиправдане збройне вторгнення до сусідньої країни”.
РІК ТЕРОРУ
На жаль, жодна з піднятих росією тем та спроб послабити міжнародну підтримку України за цей місяць так і не стала спусковим гачком для виключення її з лав організації. За рік війни армія та влада рф скоїли таку кількість злочинів проти людяності, яку можна прирівняти до геноциду (так, ПАРЄ визнає примусову депортацію дітей сучасним проявом геноциду). Комісія ООН дійшла до висновку, що росія вчинила численні порушення міжнародного гуманітарного права, Загальної декларації прав людини, зокрема Європейської Конвенції з прав людини на додаток до численних воєнних злочинів.
Загальна декларація прав людини (ЗДПЛ) – декларація, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року. Декларація стала результатом безпосереднього досвіду Другої світової війни і представляє перше глобальне вираження невід’ємних прав, які мають усі люди.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод прийнята відповідно до Загальної декларації прав людини з метою дотримання країнами-підписантами (учасниками Ради Європи) та забезпечення на своїй території прав та основоположних свобод людини. Україна ратифікувала конвенцію 17 липня 1997 року, а 11 вересня того ж року вона набула чинності.
Воєнні злочини – це серйозні порушення міжнародного гуманітарного права (порушення законів і звичаїв війни), за скоєння яких передбачено кримінальну відповідальність фізичних осіб на національному та міжнародному рівнях.
Вбивства цивільних. Лише за даними ООН, через російську агресію, з 24 лютого 2022 року до 1 травня, загинуло щонайменше 8 709 цивільних. Фактична цифра може бути в десятки, якщо не сотні, разів вища, проте її неможливо дізнатись через недоступність даних з територій де ведуться активні бойові дії та тимчасово окупованих територій. Російська армія свідомо вбиває цивільне українське населення, що доводять наслідки ракетних ударів по українських містах, ціллю яких здебільшого стають житлові будинки та площі, а іноді навіть місця роздачі гуманітарної допомоги населенню.
Вбивства військовополонених. Страта військовополоненого – це тяжкий воєнний злочин, який став для росії звичною практикою. Обезголовлення росіянами військовополоненого чи розстріл – непоодинокі випадки. За словами Дмитра Лубінця, уповноваженого з прав людини в Україні, Офіс українського омбудсмена отримав десятки відео із кадрами страти, ймовірно, українських військових російськими солдатами. Про одні з найжахливіших випадків розстрілів та розчленування українських військових стало відомо нещодавно.
Взяття в заручники та депортація дітей. За даними Національного інформаційного бюро від 24 лютого росія викрала 19 393 дітей, лише 364 дитину вдалося повернути додому. Саме через ці дії Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт путіна та російської омбудсменки Марії Львовой-Бєловой. 27 квітня, у Страсбурзі Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, яка засуджує насильницьку депортацію українських дітей. Факти депортації російською владою дітей з України та їхня насильницька “русифікація” є елементами злочину геноциду.
Російська федерація – країна, яка вже понад рік чинить воєнні злочини та злочини проти людяності на території суверенної держави – вбиває, викрадає, гвалтує та катує. Логічним наслідком для такої політики мала би бути повна міжнародна ізоляція та покарання для кожного винного. Проте агресор продовжує бути членом ключового органу безпеки у світі – Ради Безпеки ООН та навіть очолювати її.
Читайте також: Удар в російський тил: як санкції впливають на росію і українські перспективи
“Головування рф продемонструвало, що піддаючись російському впливу та маніпуляціям з боку держави-терориста, Організація Обʼєднаних Націй вже не здатна запобігати воєнним злочинам і агресії. Логічне продовження – або виключення Росії з Ради Безпеки ООН, або розпуск організації”, – наголосив голова УЦБС Сергій Кузан.
На жаль, ця неспроможність коштувала Україні мінімум 130 безневинних людських життів. Саме такою стала ціна місяця головування рф в Радбезі ООН.