Поки президент Росії В. Путін писав статтю про “одін народ” з Україною та відправляв спецтехніку на гасіння пожеж у Туреччині, у самій Росії палали тисячі гектарів лісу у Якутії та Карелії.
Ситуація в Якутії
Якутія (Республіка Саха), яка знаходиться у північно-східному регіоні Сибіру та є найбільшою адміністративно-територіальною одиницею у світі – потерпає від вогню. Місцеві мешканці підозрюють, що до цього причетні якутські чиновники, які таким чином намагаються приховати незаконну вирубку лісу, а також заробити на гасінні пожеж за державний кошт.
Пожежі наближаються до населених пунктів, а задимлення відчувається вже не лише у сусідньому Красноярському краї. Смог стоїть майже над усім Сибіром, дістався Татарстану та Казахстану і сягнув південно-західної частини Охотського моря. Крім того, шість пожеж було виявлено в особливо охоронюваній природній території “Ленські стовпи” і Олекминському заповіднику. За повідомленнями міністерства екології республіки, наразі вогонь потенційно загрожує Світлинській гідроелектростанції, і це не зважаючи на те, що перед нею є природна перепона – річка Вілюй.
11 липня про величезну лісову пожежу у Якутії розповів популярний російський блогер. При цьому, як він сам зазначає, російські ЗМІ намагалися усіляко оминати цю тему.
Пожежники намагалися викликати дощі над проблемними зонами, але частіше за все боротьба із вогнем довгий вас зводилась до його поливання зі спеціальних наплічників, ємністю 15-18 л. Саме так місцеві пожежники разом із активістами, включаючи жінок і дітей, (участь дітей попри відео-фотофакти місцева влада спростовує) намагалися приборкати вогонь, адже іншого обладнання та техніки там просто немає.
На додачу, у 2015 році Мінприроди РФ виділило так звані “зони контролю”, де гасити лісову пожежу “економічно недоцільно”. У ці зони входить майже половина усіх лісів Росії. А якщо дивитися на карту Якутії, то більша її частина якраз підпадає під ці “зони контролю”.
Розуміючи серйозність ситуації, місцеві мешканці просили Москву звернути на них увагу, як приклад – закупити або відправити літаки-амфібії Бе-200, які набирають воду з джерел води (річок чи озер), а потім скидають її на пожежу. Та росіянам довелося довго чекати свого порятунку через геополітичні ігри Кремля. Міністр оборони РФ Шойгу за наказом Путіна відправив літаки-амфібії до Туреччини, де також палають лісові пожежі: Росія прийшла на допомогу Ердогану, але не своїм громадянам.
Вже не сподіваючись отримати допомогу від влади, активісти спробували привернути увагу до катастрофи всесвітніх зірок, зокрема американця Леонардо Ді Капріо. Саме цей крок виявився найдієвішим. Проте, замість боротися із вогнем, місцева влада почала переслідувати журналістів та активістів, які розповідали про катастрофу.
Зокрема, активістка Роза Д’ячковская, яка народилася у Якутії, після звернення про допомогу до Ді Капріо зіштовхнулася із навалом критики та переслідуваннями. Дівчина була змушена зробити у соціальних мережах заяву, у якій зі сльозами на очах повідомила, “що хоче жити нормальним життям і буде видаляти усі свої повідомлення про пожежу”.
Згодом про те, що ситуація в Якутії виходить з-під контролю, зрозуміли вже навіть у Москві. Міністр природних ресурсів та екології РФ направив листа до Генпрокуратури РФ з вимогою вжити заходів щодо влади Якутії (яка приховує реальний стан лісових пожеж та приймає недостатні заходи для її гасіння). Так, за інформацією по деяким пожежам, дані космомоніторингу і те, як звітували якутські чиновники, відрізнялося у 40 разів.
У відповідь Якутське міністерство екології, природокористування та охорони природи розповсюдило у ЗМІ заяву про те, що ці дані не відповідають дійсності і що реальна площа тайги, охопленої вогнем, потребує моніторингу, «але на це немає грошей».
Проте, лише цього року Якутія отримала з федерального бюджету РФ 1,7 млрд рублів на боротьбу із лісовими пожежами. І незважаючи на це, 15-18 літрові наплічники так і лишалися головною зброєю проти пожежі, яка охопила більше ніж мільйон гектарів лісу. Ситуацію змінило лише розголошення інформації – станом на 27 липня для моніторингу ситуації та гасіння пожеж залучено два вертольоти і 3 літаки БЕ-200.
Сама історія викликає дуже багато запитань до місцевої влади. Люди в регіоні переконані, що за лісовими пожежами стоять чиновники, які таким чином намагаються приховати незаконну вирубку лісу, а також щоб заробити на отриманому з Москви на гасіння вогню фінансуванні.
На підтвердження цієї версії можна знайти багато повідомлень у ЗМІ за останні роки:
1. В Якутии гибнут осетры в реке Лена
2. Вырубка леса в Якутии приведет к таянию вечной мерзлоты – ученые
3. Незаконная вырубка леса в десяти районах Якутии выявлена полицией
4. Якутия задыхается в дыму — «Николаев, уходи в отставку!»
5. “Поджигают то, что выгодно срубить”. Как работают “коммерческие” поджоги леса
Окрім цього, місцева влада серйозно моніторить коментарі у соціальних мережах на тему спеціальних підпалів, а потім особисто відписує людям, що це неправда. Тож зрозуміло, що чиновникам є що приховувати і вони не бажають, щоб ця версія далі озвучувалась.
Станом на 28 липня у Якутії горить більше 1.3 мільйона гектарів лісу, з початку пожежонебезпечного сезону на території республіки зареєстрували 1 191 пожежу. Російська влада заявляє про 126 зареєстрованих пожеж станом на зараз, з них гасять 48 лісових пожеж. Площа пожеж настільки велика, що за повідомленнями «Авіалєсоохрани», 55% з них не гасять взагалі – знову ж таки через «брак фінансування», який не дозволяє закупити потрібну кількість техніки та найняти людей. Волонтери з місцевого населення продовжують допомагати рятувальникам боротися з вогнем.
Республіка Карелія (РФ)
Тим часом лісові пожежі охопили і Карелію, що знаходиться на півночі Європи та межує з Фінляндією. Станом на 27 липня у республіці зафіксовано лісові пожежі на площі майже 11,3 тисяч гектарів.
Вогонь вдень і вночі своїми силами гасять місцеві мешканці без будь-якої спецтехніки. Допомоги від пожежної техніки, гелікоптерів – дуже не вистачає. При цьому місцеві чиновники звітують про надходження допомоги з інших регіонів.
Мешканці селища Найстен’ярві вимушені були 5 днів стримували вогонь самотужки. Місцева влада замість того, щоб гасити ще невелику на той час пожежу, запропонувала людям евакуюватися. Тож вони вирішили рятувати свої домівки самотужки: створили добровольчі дружини і координували дії у соцмережах, проте без спеціальної техніки загасити пожежу було практично неможливо. Люди опинилися у вогняному кільці.
Допомогу Найстеньярві надіслали лише після того, як вогонь перекинувся на їхні будинки. Пожежа навколо села продовжується до сих пір і вважається однією з найбільших в Карелії.
Автор: Оксана Кузан