Російсько-білоруські військові навчання 2021: тренування до штурмових дій на густозаселеній місцевості із застосуванням російської техніки

На фоні фактичної зупинки дипломатичних відносин з країнами ЄС, керівництво Білорусі значно пришвидшує та посилює інтеграцію з РФ, принаймні такі заяви лунають з вуст керівництва країни та нелегітимного президента Алєксандра Лукашенка. Зокрема, прем’єр міністр Білорусі заявив, що процес інтеграції з РФ майже завершений. Не припиняється й інтеграція країн у військовій сфері.

За інформацією джерел Українського центру безпеки та співпраці (УЦБС) в українських спецслужбах, Росія проводить активні заходи, направлені на розширення присутності власних військ на території Білорусі, а також з березня активізувала проведення спільних військових навчань підрозділів ЗС Російської Федерації (РФ) та Республіки Білорусь (РБ) із застосуванням сучасних зразків озброєння та військової техніки російського виробництва. 

Останнє, на думку українських спецслужб, пов’язано з підготовкою військовослужбовців двох країн до спільних стратегічних навчань “Запад-2021”, а також створенням навчальних центрів для проведення спільної підготовки, як на території РФ, так і РБ.

Так, в рамках двосторонньої програми стратегічного партнерства між Москвою та Мінськом заплановано створення трьох таких центрів – один у РБ та два у РФ.

  • м.Гродно (Білорусь). Головне завдання — підготовка пілотів літаків Су-30СМ та навчання спеціалістів на сучасних зенітно-ракетних комплексах, що знаходяться на озброєнні ЗС РФ. Літаки планують поставити у 2022-2023 рр для спільного патрулювання кордонів.
  • поблизу м. Нижній Новгород (РФ). Завдання — підготовка танкових та мотострілецьких підрозділів збройних сил Білорусі та Росії.
  • Калінінградська область (РФ) – тут відбуватиметься підготовка повітряно-десантних підрозділів ЗС РБ та РФ.

Військові навчання

З березня по вересень 2021 року між Росією і Білоруссю заплановано проведення мінімум чотирьох спільних навчань. До них залучаються підрозділи ССО і механізовані підрозділи ЗС РБ, а також десантно-штурмові та навчальні підрозділи ЗС РФ. Останні були задіяні для спільної підготовки військовослужбовців механізованих та танкових підрозділів ЗС РБ та РФ на бойових зразках російської техніки, в першу чергу БМП-2 і танках Т-72Б3.

Окрім того, підготовка певних підрозділів зокрема, зведеного миротворчого підрозділу ЗС РФ та РБ, передбачає відпрацювання штурмових дій на густозаселеній місцевості при бойовому супроводженні та підтримці механізованих підрозділів.

Навчання на полігоні “Муліне” і “Поливно” (Росія)

У березні 2021 року одним із ключових завдань проведення двосторонніх навчань ЗС РБ та РФ на полігонах “Муліне” і “Поливно” було застосування сучасних зразків російського озброєння та військової техніки: Танку Т-72Б3, БМП-2, БТР-МДМ “Ракушка”, РПО-А “Шмель, БПЛА “Орлан-10”, БПЛА “Елерон-3”, 120 мм міномету “Сани”, БМ-21 “Град” та ні.

При цьому відбувалося відпрацювання сумісності підрозділів 333-центру бойової підготовки (РФ) із 6-ю та 120-ю окремими механізованими бригадами  ЗС Білорусі, а також між повітряно-десантним підрозділом ЗС РФ та підрозділами ССО РБ.

19 червня закінчилось спільне російсько-білорусько-сербське навчання “Слов’янське братство-2021”. Воно передбачало десантування особового складу, вантажів, а також подолання водних перешкод, безпарашутне десантування та бойові стрільби.

Усі ці заходи, ймовірно, є етапами підготовки до масштабних стратегічних навчань “Запад-2021” (Захід-2021), запланованих на середину вересня. Головною їх темою буде ескалація військово-політичної ситуації довкола “умовних країн”, а також відпрацювання прихованого розгортання військ.

Правда не виключено, що реальна мета “Западу” буде іншою, оскільки на етапах спільної підготовки значна увага приділялася відпрацюванню дій штурмових підрозділів у місті та густонаселеній території при підтримці механізованих військ.

Перекидання російських військових до Білорусі розпочалося за півтора місяці до початку навчань. Вже 21 липня міноборони РБ проінформувало про початок прибуття перших ешелонів військовослужбовців та техніки ЗС РФ.

За “Западом-2021” обіцяють уважно стежити в НАТО. Зокрема, в Альянсі закликали Москву та Мінськ “діяти передбачувано та прозоро”, а вже екс-головнокомандувач Збройних Сил України Руслан Хомчак заявляв, що спільні російсько-білоруські навчання потенційно становлять загрозу для України. 

Міжнародні експерти сходяться на думці, що після “Западу-2021” якась кількість російських військових може залишитися в Білорусі для того, щоб підсилити теперішній режим. 

30 липня Лукашенко заявив, що Білорусь самотужки впоралася із заворушеннями і може зібрати близько 500 000 осіб за короткий період часу, але в разі необхідності не вагаючись запросить сюди російські війська.

В той же час в самій Білорусі ледь не щотижня відбувалися навчання військ територіальної оборони, переважно вони проводилися на кордонах країни з ЄС та НАТО

Раніше Лукашенко під час зустрічі по питанням тероборони у Шклові зробив заяву, у якій натякнув, що ці війська будуть використовуватися у тому числі і для боротьби із “деструктивними впливами” всередині країни.

“За минулий рік ми на собі відчули, як деструктивний інформаційний вплив, економічний, політичний тиск, які йшли із Заходу, впливали на світогляд наших людей і штовхали деяких з них фактично на зраду власного народу. Завжди необхідно давати відсіч подібним діячам, щоб в пам’яті ворога він залишився на багато років. І на це здатна тільки всенародна оборона, якщо ми всі будемо захищати свою землю”, — передає його слова пресслужба Лукашенка.

Посилення репресій всередині країни

Сама ж боротьба із  цими “деструктивними силами” не припиняється. 

Під репресії потрапляють як громадські діячі, так і звичайні громадяни, які мають сміливість хоч якось висловлювати своє невдоволення з приводу ситуації, що склалась, або будь-як насмілюються підтримати репресованих чи протестний рух. 

Загалом, кількість осіб, які станом на 31 серпня позбавлені волі з політичних мотивів складає 653 чол

Як повідомляє правозахисний центр “Весна”, лише за липень 2021 було винесено 107 обвинувальних вироків з політичних мотивів. 

Під заборону потрапила й національна білоруська символіка, за використання якої, а також просто за участь у мирних акціях протесту впродовж червня було накладено 25 штрафів, 94 адміністративних арештів та здійснено 246 затримань. 

Колишні репресовані, яким пощастило вийти на свободу, розповідають про масові тортури в місцях позбавлення волі, які мають систематичний характер та розповсюджені фактично по всій країні.  

8 липня КГБ Білорусі відрапортувало про операцію “по зачистці від радикально налаштованих осіб”.

Силовики встановили учасників чатів в Telegram і проводили обшуки й затримання, щоб перевірити причетність кожного з них до якихось злочинів. За інформацією, озвученою на телеканалі Білорусь-1, мова йшла про спільноти і чати під назвою “Загони цивільної самооборони Білорусі” і “Буслов ляцяць” (“Лелеки летять”), де нібито проводили “вербування і підбір потенційних молодчиків для нових масових заворушень і навіть актів тероризму”. 

Те, що Лукашенко вбачає загрозу своєму режиму, зокрема, у білорусах та внутрішніх акціях протесту, він підтвердив у своїй заяві під час церемонії вшанування випускників вищих військових навчальних закладів та вищого офіцерського складу.

“Теоретично ми готуємося до війни не так, як це було раніше. Ви прекрасно розумієте, що війна, швидше за все, не почнеться з агресії ззовні. Вона почнеться зсередини. Розпочнеться руйнуванням умов наших людей. Розпочнеться з того, щоб посіяти хаос в нашій країні, і вже потім, якщо буде потрібно, ввести сюди іноземні війська. Про це ми говорили, в цьому суть нашої концепції національної безпеки”, —  заявив Лукашенко.

Проте у Мінську не забувають і про найближчих сусідів, які не визнали легітимним президентом Білорусі Лукашенка.

Білорусь-Литва 

Після введення санкцій ЄС проти Білорусі, кількість нелегальних мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон з ЄС (особливо Литви), виросла в десятки разів. Литва навіть була вимушена ввести режим ЧС через ситуацію, що склалася та збільшити кількість прикордонників.

За даними спецслужб Литви, станом на 29 липня на кордоні з Білоруссю цього року затримано 3145 мігрантів, що у 39 разів більше, ніж за весь 2020 рік. 

Ситуація з нелегальними мігрантами покращилася після того, як Ірак призупинив авіарейси до Білорусі, Так, у перший тиждень серпня до Литви прибуло лише 271 мігрантів з РБ, тоді як тижнем раніше їхнє число становило 1106. 

23 серпня Литва, Польща, Латвія та Естонія у своїй спільній заяві закликали ООН відреагувати на “шантаж мігрантами” з боку Білорусі.  

24 серпня Литва надала ЄС перелік білоруських компаній і фізичних осіб для запровадження санкцій через сприяння нелегальній міграції. 

“Ми повинні направити абсолютно чіткий сигнал не тільки Білорусі, але і кожному диктатору, який вирішить використовувати такий інструмент проти Євросоюзу або якої-небудь з його держав, — у нього це не тільки не вийде, але він отримає відповідь”, — сказав глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Україна-Білорусь

Алєксандр Лукашенко не забуває і про Україну. 9 серпня під час пресконференції він заявив, що якби було бажання, він із Путіним протягом доби поставили б Україну “на коліна”.

Також під час цього ж заходу Лукашенко особисто звинуватив президента України Зеленського у підготовці бойовиків і перекиданні зброї до Білорусі та зауважив, що саме через це був вимушений перекрити білорусько-український кордон.

“Зараз ми закрили звичайно вже намертво цей кордон, хоча намертво важко закрити. Але навіщо ви це творите, це ж сусіди, рідні люди…”, — зауважив самопроголошений президент Білорусі.

Нагадаємо, що наказ повністю перекрити кордон з Україною через нібито контрабанду зброї Лукашенко видав ще 2 липня. Проте, станом на 29 липня, “повного перекриття” кордону так і не спостерігалося.   

Також незважаючи на явне підпорядкування Білорусі інтересам Росії в міжнародній сфері, залишається незрозумілою ситуація, щодо можливого визнання режимом окупації Криму та терористичних Л/ДНР. Наприклад, без відповіді залишилось запрошення на півострів від глави окупованого Криму Сергія Аксьонова, адресоване Лукашенку.

А 9 серпня під час пресконференції нелегітимний президент Білорусі сказав що визнає окупований Крим “російським” тоді, коли “останній російський олігарх” почне постачати продукцію на півострів. 

Тож незважаючи на всі заяви та події, загалом складається враження, що режим Лукашенка свідомо торгується і сповільнює інтеграцію з РФ, принаймні там, де це поки можливо, не кваплячись повністю кинутися у “братські обійми”. 

При цьому ставка робиться на тотальний контроль внутрішніх білоруських процесів та унеможливлення будь-яких протистоянь. Можливо таким чином Лукашенко хоче також продемонструвати власну спроможність та силу перед очільником Кремля. Ймовірно, при цьому вивчаються події Революції гідності в Україні, та досвід боротьби із протестувальниками тодішнім режимом Януковича, який провалив завдання Москви. 

Тож наразі відкритим залишається питання, чи залишаться російські військові на території Білорусі після закінчення спільних навчань “Захід – 2021”, і якщо таки залишаться, якими будуть їхні завдання. Відповіді на ці питання — дуже важливі як для майбутнього сусідніх країн так і самої Білорусі. Одна справа — своя, власна армія, інша — озброєні солдати, які виконують команди нехай і “Союзної” держави.

Автор: Борис Грачов, Оксана Кузан

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.