Панельна дискусія “Російська політика і Донбас. Війна, дезінформація – і байдужість Заходу” у Мюнхені Український центр безпеки та співпраці
11 вересня у Мюнхені відбулась панельна дискусія Українського центру безпеки та співпраці на тему російської дезінформації на Заході. Спікери обговорили, чому російсько-українська війна у 2014 році отримала назву «забута війна» та наскільки успішними були російські кампанії з дезінформації на прикладі Німеччини.
Захід відбувся у співпраці з партнерами УЦБС у Німеччині – фондами Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit (Фонд Фрідріха Науманна за Свободу), Thomas Dehler Stiftung (Фонд Томаса Делера) та Ukrainischer Verein Augsburg e.V. (Спілка українців Аугсбург).
Спікерами дискусії виступили:
Катерина Матей – представниця Українського центру безпеки та співпраці у Німеччині;
Тіль Майєр – журналіст та фотограф, який документує війну на Сході з 2017 року.
Модератором виступив Костянтин Грот – кандидат історичних наук, програмний офіцер Фонду Фрідріха Науманна за свободу та Фонду Томаса Делера.
Після окупації східної частини України – Донецької та Луганської областей у 2014 році, росіяни постійно намагалися створити на тимчасово окупованих територіях уявлення про пригноблених «сепаратистів», яких утискає та грабує (наратив про «Донбас, що годує всю Україну») власна країна. Насправді ж, верхівку окупаційної влади займали російські військові, а їхні загони були першими російськими військами на території України.
Не менш масштабні кампанії дезінформації мали на меті “перекинути” відповідальність за вчинені злочини на українську сторону, як, наприклад трагедію зі збиттям пасажирського літака MH17 (катастрофа забрала життя 298 людей). Ця практика для росії є типовою, про що свідчить зокрема ситуація після підриву Каховської ГЕС (детальніше про дезінформаційну кампанію росії після катастрофи на ГЕС аналітики УЦБС розповідали у матеріалі).
З 2014 року російська пропаганда, розповідаючи про часто інсценовані події, масово поширювалася в європейських країнах та вкорінювалася у свідомості місцевих жителів, готуючи ґрунт для «прийняття окупації» українських земель.
З початком повномасштабного вторгнення, коли чимало країн прийняли в себе українських біженців, російська мережа активізувала свою діяльність. Мета незмінна – дестабілізація західного суспільства.
Катерина Матей – представниця УЦБС в Німеччині, експерт з питань російської дезінформації, заступниця голови громадської організації Ukrainischer Verein Augsburg e.V.
“Бездієвість у відповідь на відверті злочини може дорого коштувати західним країнам. Задовго до повномасштабного вторгнення росія вже проникла всередину європейських держав та чекає слушного моменту для удару. Гібридна війна на Заході вже триває”, – зазначає представниця УЦБС в Німеччині Катерина Матей.
Політичний вплив росії вилився у просування та фінансування крайніх лівих і крайніх правих організацій і партій на Заході. У Німеччині це показово з партією AfD, яка поширює проросійські наративи про війну в Україні серед свого електорату. Протягом багатьох років представники партії системно з’являлись на російських каналах в Німеччині та знімали репортажі з окупованих територій України, поїздки до яких щедро фінансувала рф.
Тіль Майєр – німецький журналіст та фотограф, який документує війну на Сході з 2017 року.
“Війна, як гібридна, так і збройна, могла б не початися вночі, якби всі громадянські суспільства заздалегідь не піддавались постійному впливу росії. До війни могло б не дійти, якби Захід заздалегідь сказав, що якщо ви вторгнетеся в Україну, вони негайно отримають все необхідне, літаки, зброю, щоб відбити цю навалу. Багато хто бачив і говорив, що це станеться, але чомусь ніхто не слухав та не діяв”, – коментує Тіль Майєр, німецький журналіст та фотограф.
У той час, коли українці борються на фронті, завдання західних лідерів – захистити свої держави від гібридної зброї росії, викорінивши її агентів впливу. Для цього кожен російський агент на Заході має стати об’єктом громадської уваги, політичного, медійного та громадського тиску.
Висловлюємо подяку партнерам Українського центру безпеки та співпраці Фондам Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit, Thomas Dehler Stiftung та Ukrainischer Verein Augsburg e.V. за сприяння у проведенні заходу та участь в українській боротьбі.