В Білорусі продовжується хвиля масових репресій проти опозиції, активістів та ЗМІ. Переважна більшість справ закінчується реальними значними термінами ув’язнення для їх фігурантів. Окрім того, за нашою інформацією від джерел в українських спецслужбах, продовжується процес повзучого «поглинання» Білорусі Росією: у КГБ республіки наразі працює багато представників ФСБ РФ.
Судова система остаточно деградувала, тож будь-яких, навіть найменших способів захистити свої права — не лишається. Люди доведені до відчаю, дехто вчиняє публічний суїцид.
Зокрема, 25 травня 17-річний Дмітрій Стаховский, який був підозрюваним у справі “про масові заворушення” 9-11 серпня 2020 року, вкоротив собі віку залишивши передсмертну записку в соцмережі. У ній підліток звинуватив у своїй смерті слідчий комітет і скаржився на тиск силовиків.
1 червня політв’язень Стєпан Латипов спробував покінчити життя самогубством прямо під час судового засідання. Перед цим він заявив, що ГУБОЗ (Головне управління у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією — ред.) погрожував йому кримінальними справами проти рідних і сусідів, якщо він не визнає провину. За словами батька Стєпана, з 11 квітня сина утримували в ШІЗО з людьми із психічними розладами.
Часом дії правоохоронців доходять до безглуздя. Так, 31 травня 78-ми річну пенсіонерку Галіну Іванову оштрафували на $1717 за квітку, яку вона поклала на місці загибелі Алєксандра Тарайковского — першого білоруського активіста, який загинув під час масових протестів. Літню жінку звинуватили в пікетуванні “шляхом підняття вгору руки та покладанні одного тюльпану”.
Переслідування журналістів та ЗМІ
За останні кілька тижнів більшість незалежних ЗМІ, що намагались продовжувати роботу всередині країни були остаточно знищені.
Найбільший білоруський портал TUT.BY (фактично аналог російського Яндекс) був заблокований, наразі сайт ресурсу не працює, а переважна більшість працівників була арештована. У кінці травня — на початку червня частина працівників порталу була звільнена з СІЗО, ті хто потрапили на волю, розказують про нелюдські умови утримання, катування, погрози та інше.
Аналогічна доля спіткала працівників телеканалу БЄЛСАТ, частина працівників була затримана, інша частина була евакуйована до Києва, канал продовжує роботу, але без студії в Білорусі.
18 травня був затриманий журналіст видання «Білоруси і ринок» Артьом Майоров. Він приїхав висвітлювати обшук в головному офісі TUT.ВУ. Артьома було засуджено за “дрібне хуліганство”. 2 червня він вийшов на свободу після 15 діб адміністративного арешту.
29 січня відбулися обшуки видання Hrodna.life – одного з тих небагатьох ресурсів, що залишився працювати і чесно висвітлював події в Білорусі.
За фактом обшуків було порушено адміністративну справу. Редакції загрожує штраф до 14 500 білоруських рублів (близько 5,5 тисячі доларів). Після обшуку силовики забрали флешки, ноутбук, чотири фотоапарати, дрон і друковану продукцію Hrodna.life.
Як пояснили самі силовики, обшук проводився через те, що в одному з матеріалів на сайті було розміщене зображення з водяним знаком телеграм-каналу, який був визнаний екстремістським (ймовірно Nexta live).
А 30 травня був затриманий і головний редактор Hrodna.life Алєксєй Шоту. Пізніше його відпустили, але склали протокол за статтею 19.11 КоАП “Розповсюдження, виготовлення, зберігання, перевезення інформаційної продукції, що містить заклики до екстремістської діяльності або пропагує таку діяльність”.
1 червня за біло-червоно-білий шарф в автомобілі було затримано журналіста спортивного порталу Tribuna Дмітрія Руто. Його визнали винним в “незаконному пікетуванні” – стаття 24.23 КоАП.
Журналіст Денис Іванов отримав 15 діб арешту за статтею про непокору (ст.24.3 КоАП), повідомляють його близькі. Його затримали 1 червня на робочому місці і відвезли в Совєтський РВВС. Ніч він провів в ізоляторі.
2 червня були затримані журналіст Tribuna і футболіст «Крумкачоў» Алєксандр Івулін, а також монтажер проєкту «Честноков» Ярослав Писаренко. Їх забрали з квартири особи в цивільному та відвезли на двох машинах у невідомому напрямку. Писаренко у серпні звільнився з БГТРК (білоруська державна телерадіокомпанія), де працював ведучим новин.
Це лише та інформація, яку вдалося знайти у відкритих джерелах. Скоріше за все, розмах затримань значно більший.
Ідеологічна робота з молоддю
Очевидно, що теперішня влада Білорусі зробила висновки з минулорічних протестів. На рівні із затриманням лідерів опозиційного руху та придушенням діяльності журналістів, у РБ уважно слідкують за молоддю, яка була рушійною силою протестного руху. Для придушення опозиційних настроїв влада РБ вдається до відрахування молодих активістів із ВНЗ, затримань та засуджень.
Також у Білорусі слідкують за “правильною” ідеологічною підготовкою військовослужбовців, особливо це стосується молодих людей, призовників 2021 року. Так, за інформацією з кількох наших джерел в українських спецслужбах, командуванням ЗС РБ було розроблено рекомендації військовим комісаріатам та командирам військових частин щодо організації ідеологічної роботи з новобранцями строкової служби, які брали участь в акціях протесту у 2020-2021 рр.
Зокрема, їх рекомендовано розподіляти до військових частин з високим рівнем бойової підготовки та мінімізувати усе спілкування з колишнім оточенням. У Збройних силах Білорусі таким чином сподіваються повністю перевиховати молодь з “групи ризику”.
Окрім того, військовим комісаріатам на етапі вивчення рекомендовано проводити роботу ще й з родинами опозиційно налаштованих новобранців, адміністрацією навчальних закладів та колишніми керівниками установ, у яких вони працювали.
“Зізнання” Протасевича
Затриманий 23 травня колишній головний редактор опозиційного білоруського Telegram-каналу “Nexta” Роман Протасевич зізнався в організації масових заворушень та у повазі до самопроголошеного президента Лукашенка.
“Зізнання” відбувалося у форматі “інтерв’ю” провладному білоруському телеканалу ОНТ. На зап`ястях опозиціонера були помітні рани від наручників, а самі руки були опухлі.
Відео із Протасевичем активно розповсюджувалися державними ЗМІ та навіть транслювалися на рекламних екранах у деяких великих містах, зокрема у столиці Білорусі. Ймовірно таким чином влада намагається пригнітити та викликати зневіру у всіх учасників опозиційних мітингів та громадян, незадоволених теперішньою політичною ситуацією у країні.
Заборона на виїзд з країни
Останнім легальним та відносно легким засобом залишити територію республіки Білорусь був авіаційний транспорт, проте після введення заборони на польоти територією країни та накладення санкцій на Бєлавіа, де-факто покинути територію Білорусі стає надважко.
З грудня 2020 року виїзд з РБ через наземні пункти пропуску тимчасово обмежений як для білоруських громадян, так і для іноземців, які мають дозвіл на постійне або тимчасове проживання в Білорусі. Залишається тільки транзит через Росію.
Зміни в законодавстві
Фактично законодавство в Білорусі вже не працює, проте для легітимізації репресій, влада прийняла ще більш жорсткі закони, які унеможливлюють будь-яку непокору.
Зміни включають заборону проведення мітингів, заборону роботи журналістів під час акцій протесту, зміну порядку погодження акцій протестів, повну заборону на збір фінансів для виплати штрафів або для надання допомоги затриманим. Також влада отримала легальну можливість вимикати інтернет, телебачення та блокувати громадський транспорт і т.д.:
Зміни торкнулись і Трудового кодексу, у ньому з’явилися нові причини для звільнення працівників. Так, з 30 червня білоруси можуть втратити роботу через відсутність на роботі, пов’язану з відбуванням адміністративного арешту. При цьому страйкуючого працівника зможуть звільнити без попереднього повідомлення або попередньої згоди профспілки. У той самий час, анонсоване раніше нововведення в трудове законодавство, що дійсно могло поліпшити становище, до сих пір не ввели.
Тим часом самопроголошений президент Лукашенко підписав постанову Ради безпеки № 1 “Про заходи щодо забезпечення національної безпеки Республіки Білорусь”. У ній йдеться про доручення Уряду РБ підготувати проєкт закону, що передбачає зміни до законів “Про надзвичайний стан” і “Про військовий стан” “з метою створення додаткових умов для попередження і нейтралізації ризиків, викликів і загроз національній безпеці”.
Штучна “залізна завіса”
Репресії та переслідування, а також практична нейтралізація опозиційних ЗМІ, сильно впливають на білоруське громадянське суспільство. Білоруська мова та навіть одяг кольорів національного історичного прапору (білий-червоний-білий), з яким виходила на мітинги опозиція — можуть стати причиною штрафу або затримання. Скоро біло-червоно-білий прапор і гасло “Живе Білорусь” взагалі можуть бути занесені до переліку “нацистської символіки”. Зокрема, у КГБ Білорусі надійшов на погодження відповідний проєкт акту Міністерства внутрішніх справ країни “Про встановлення переліків організацій та інших структур, нацистської символіки і атрибутики”
Самі ж арешти та їхня справжня кількість є невідомими.
Також, за інформацією наших джерел в спецслужбах, в білоруському КГБ наразі працює багато представників ФСБ РФ.
Їхні завдання:
- пошук і заведення справ на усіх активістів, які брали участь у опозиційних заходах.
- пошук і шляхи екстрадиції опозиційних активістів, які перебувають за межами Білорусі до країни.
Прикладом такої “співпраці” може слугувати демонстративна операція по затриманню колишнього головного редактора телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича.
Тож вже зараз зрозуміло, що білоруська влада вирішила взяти усю протестну активність у країні у міцні лещата:
- зачистила усі непідконтрольні ЗМІ,
- заборонила будь-яку національну символіку,
- обезголовила та залякала опозицію,
- продовжує спроби по доведенню активного громадянського суспільства до стану безнадії та продемонструвала, що будь-яку протестну діяльність буде зустрічати дуже жорстко,
- взялася за активне перевиховання опозиційної молоді у армії, щоб виключити непокору у війську,
- внесла зміни у законодавство РБ, зокрема у Трудовий кодекс, щоб запобігти масовим страйкам працівників підприємств, як це було у 2020 році.
З одного боку, усі ці заходи сприяють встановленню “залізної завіси” між Білоруссю та Заходом й перетворюють РБ на країну-вигнанця. З іншого — штучно створюється стійке враження безальтернативності курсу на подальше зближення Білорусі з Росією. Окрім того, інформація про наявність представників ФСБ РФ у білоруському КГБ лише підтверджує факт, що теперішня ситуація у РБ не просто вигідна Кремлю, а й координується саме звідти.
Фото: AP
Автори: Борис Грачов, Оксана Кузан