ДАЛІ БУДЕ?: оцінка економічних спроможностей росії напередодні 2024 року

Обхід росією санкційних обмежень – це понад 100 млрд доларів на війну в Україні. Саме така сума закладена на армію в російському бюджеті на 2024 рік. Ця сума для росії є рекордною з часу розпаду Совєцького союзу. Попри санкції російська економіка стабілізується та демонструє готовність підтримувати ведення довготривалої війни в Україні.

РЕЗИСТЕНТНІСТЬ РОСІЙСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ

Протягом 2022-2023 років проти росії ухвалили безпрецедентні санкції в нафтогазовому, фінансовому, технологічному та інших секторах. Такі дії мали б знизити фінансові можливості рф вести війну проти України. Державі-терористу пророкували економічну катастрофу.

Навіть за прогнозами москви, російська економіка могла зазнати обвалу, проте зараз ситуація стабілізувалась. Показники економіки рф демонструють, що кремлю вдалося втримати ситуацію під контролем,  перебудувати та переорієнтувати свою економічну систему під нові реалії. А також – збільшити витрати на війну в Україні.

Від початку так званої “СВО”, зниження російського ВВП в річному виразі  2022 року склало 2,5%, а дефіцит бюджету склав 3,3 трлн рублів, що становить 2,2% ВВП. Не зважаючи на значно гірші показники у порівнянні з 2021 роком, падіння російської економіки стало не таким різким, як прогнозували міжнародні фінансові інституції. 

Хоч економіка росії значно погіршила свої показники в порівнянні з попереднім 2021 роком, росія вийшла з крутого піке. Не востаннє завдяки рекордним показникам експорту та нафтогазовим доходам, які через високу ціну на нафту та девальвацію рубля принесли російському бюджету рекордні показники експорту у 591 млрд доларів. Сюди ж варто додати залучення коштів з резервів Фонду національного добробуту росії, які використовувалися для покриття дефіциту. 

Водночас, російська влада розпочала плідну роботу з пошуку шляхів для обходу санкцій. 

Читайте також: Санкційний “шлагбаум”: як європейські компанії обходять санкції проти рф, спонсоруючи війну в Україні

Міжнародні фінансові установи (Міжнародний валютний фонд, Світовий банк тощо) прогнозують зростання реального ВВП рф на 1,6-2,2% цього року та 1,0-1,5% наступного. В результаті, хоч росія увійшла в 2023 рік зі значними фінансовими труднощами, проте на виході, в рф прогнозується зростання ВВП на 3%, а дефіцит бюджету в районі 1% ВВП. Наприклад, в листопаді 2023 року реальний ВВП росії вже досягнув довоєнних показників

Варто відзначити, що внутрішній валовий продукт не найкращий економічний показник в умовах країни, що воює та має заточений на війну ВПК. Проте показники російського бюджету та його дефіциту можуть як мінімум свідчити про здатність москви контролювати фінансові ризики та підтримувати поповнення бюджету. 

Також яскравим індикатором стабілізації російської економіки слугують показники активності: промислове виробництво, роздрібні продажі та індикатор PMI (Purchasing Managers Index), що відображає рівень ділової активності у певних галузях економіки. Критичний PMI рф мала лише навесні 2022 року.

Значення індексу <50, свідчить про економічний спад та зниження рівня ділової активності

Різноманітні показники дають послідовну картину економічного відновлення після падіння 2022 року, яке фактично завершилося. В останні місяці 2023 року надходження від податків на видобуток енергії та експортних мит значно відновилися, досягнувши найвищого рівня з травня 2022 року, оскільки доходи від експорту зросли, а слабший рубль підвищив їх вартість у місцевій валюті. Результат – дефіцит федерального бюджету в січні-вересні скоротився до 1,7 трильйона рублів, що в цілому відповідає початковому плану бюджету на 2023 рік. 

Новий бюджет, вже затверджений Держдумою, передбачає, що у 2024 році доходи рф зростуть більш ніж на третину і досягнуть 35 трильйонів рублів (385 млрд $). З них 11,5 трлн рублів очікується в нафтогазовому секторі. Заплановані витрати – 36,6 трлн рублів (402 млрд $), що на 26,2% більше, ніж у поточному році. Це означає, що дефіцит бюджету наступного року, принаймні згідно з планами уряду, має суттєво скоротитись — із запланованих 2% ВВП у 2023 році до 0,8% ВВП у 2024 році.

БЮДЖЕТ КРЕМЛЯ НАПОВНЮЄ НАФТА

За даними експертів KSE, починаючи з лютого 2022 року, збитки рф від санкцій на енергетику оцінюються в 140-170 млрд $. Санкції призвели до скорочення продажів російської нафти союзникам України, 80%-го зниження продажів трубопровідного газу до Європи та до значного зниження продажів російської нафти іншим країнам. Хоча енергетичні санкції і виявилися ефективними, кремль знайшов способи як їх обійти, зокрема, за допомогою збільшення свого тіньового флоту танкерів та переорієнтації експорту. Показники нафтогазових надходжень наприкінці 2023 року свідчать про якісне пристосування росії до санкцій західних союзників.

Кремль знайшов нові шляхи для збуту нафти морем, що дозволило значно збільшити об’єми транспортування нафти, до морських портів в Чорному морі та на Далекому Сході, залізницею. Красномовним є показник, що в росії за І півріччя 2023 року випущено 3,9 тис вагонів-цистерн, що у 2,1 разів більше за аналогічний період 2022 року.

Російський термінал “Козьміно”. Джерело – Reuters

Саме залізницею росія почала активніше транспортувати нафту до морського терміналу “Козьміно” в Приморському Краї, на Далекому Сході. Зумовлено це нестачею потужностей нафтопроводу “Восточная Сибирь – Тихий океан” для експорту сировини в Китай. Нафта не постачалася до “Козьміно” залізницею з квітня 2016 року, а на даний момент тільки за рахунок залізниці об’єми поставок зросли на 100 тис барелів на добу, загальний обсяг постачань становить 900 тис барелів на добу.  “Транснефть” в 2023 році розраховувала відвантажити через термінал “Козьміно” щонайменше 40 млн тонн нафти.

За підрахунками дослідницького центру CREA, з початку повномасштабного  вторгнення росія отримала 551 млрд євро доходу від експорту викопного палива (нафти – 378 млрд, газу – 121 млрд, вугілля – 51 млрд). Країни Європейського Союзу імпортували сировини на понад 180 млрд євро. Після санкційних обмежень, щодо імпорту російських енергоресурсів в ЄС, кремль зміг перенаправити свій експорт нафти на інші ринки, зокрема значно зріс експорт до Китаю, Індії та Туреччини.

ВОЄННА ЕКОНОМІКА РОСІЇ

Показники російського бюджету свідчать, що в москві планують зосередиться на фінансуванні війни в Україні збільшуючи видатки на неї. Така тенденція у російському бюджеті тримається з 2023 року.

Читайте також: ДАЛІ БУДЕ?: оцінка військових спроможностей росії напередодні 2024 року

За документами, які були отримані ЗМІ, у 2023 році армія і ВПК росії отримають з бюджету майже 10 трильйонів рублів (106 млрд $), що втричі більше, ніж до війни. Це число не включає витрати на апарат безпеки та інші потреби, пов’язані з війною, включно з будівельними проєктами на окупованих територіях України. 

Повідомляється, що вже за перше півріччя  2023 року росія перевищила плановані річні витрати на оборону на 600 млрд рублів більше, ніж планувалось на весь 2023 рік. На весь 2023 рік видатки на “національну оборону” були закладені в розмірі 4,98 трильйона рублів (54 мільярди доларів). До прикладу в Україні видатки на весь сектор безпеки та оборони, на 2023 рік – 1,4 трлн гривень (39,2 млрд $).

Як вже зазначалось російське міністерство фінансів планує значно збільшити витрати у бюджеті на 2024 рік на 26,2% в порівнянні з 2023 роком. Внаслідок чого, у 2024 році статті національної оборони та національної безпеки сягнуть рекордних показників. Лише офіційно на військові цілі наступного року хочуть витратити рекордні 10,7 трлн рублів (117,7 млрд $) або 29,3% бюджетних видатків (еквівалентно 6% ВВП). Ще рік тому, в проекті на 2024-й закладали 4,6 трлн рублів (50,6 млрд $). До цього варто додати витрати, в прийнятому бюджеті, на національну безпеку у 2024 році – 3,4 трлн руб., або 9,2 % бюджетних видатків, та витрати за закритими статтями 2024 року на які уряд збирається витратити 11,0 трильйона рублів, або 30% від загальних витрат скарбниці.

Крім цього на війну в російському бюджеті закладені видатки й в інших статтях. Проте безумовно, для ведення війни, в рф основними залишаються статті на “національну оборону”, “національну безпеку” та ті статті, які російська влада старанно приховує.

Виключно на силовий блок та війну в Україні росія у 2024 році, за грубими підрахунками, планує витратити щонайменше  25,1 трильйона рублів (276 млрд $), або 68,5% запланованих видатків бюджету.

Ймовірно перехід на російську версію “військових рейок” вже відбувається, а 2024 рік стане лише продовженням та посиленням орієнтації економіки росії на ведення загарбницької війни в Україні. Вже зараз можна стверджувати, що в кремлі обрали війну на виснаження витрачаючи все більше і більше коштів і відкриваючи резерви для продовження військових дій. 

Свою мету росія неприховано декламує – навіть очільник міністерства фінансів рф Антон Сілуанов на парламентських слуханнях у Раді Федерації відкрито заявив, що зміцнення обороноздатності країни та “підтримка учасників військової спецоперації” є пріоритетом російського бюджету на наступні три роки.  

ПІДСУМКИ

Макроекономічні показники свідчать про те, що росія від часу повномасштабного вторгнення змогла стабілізувати економіку в середньостроковій перспективі. Обхід санкційних обмежень та продаж нафти морем дають змогу наповнювати російський бюджет. Як наслідок – рекордно зростають статті видатків на наступний 2024 рік, зокрема й тих, що стосуються війни в Україні. Плани російського бюджету, дві третини якого пов’язані з видатками на війну, чітко показують переорієнтацію російської економіки на ведення довготривалої війни в Україні. 

Безумовним фактом є те, що тривале зосередження на війні значною мірою виснажуватиме фінансові, людські та інші ресурси. Це призведе до негативних наслідків для російської економіки в довготривалій перспективі. Проте наразі аналіз економічних спроможностей росії має спонукати західних партнерів вдатись до жорсткіших санкцій та жорсткішого моніторингу щодо їх дотримання, аби забрати у росії інструменти гібридного і політичного впливу. А Україну – докладати сил до власної оборони та спроможності протистояти ворогу.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.