Україна повільно, але впевнено послаблює контроль росії над Кримом

В умовах, коли міжнародна увага прикута до просування російської армії на сході України та захід українських військ до Курської області росії, легко випустити з уваги важливі події, що відбуваються далі на південь, у Криму. Протягом 2024 року Україна досягла низки стратегічних успіхів на окупованому росією півострові та навколо нього, які заслуговують на пильнішу увагу і можуть вплинути на кінцевий результат війни. Про це у колонці для Atlantic Council пише голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.

З початку року Україна вразила більше десятка важливих цілей на півострові, які відіграють важливу роль у російській військовій стратегії в самому Криму та на окупованому росією півдні України. Це включало атаки на російські військово-повітряні бази, радіолокаційні станції і пункти зв’язку, а також знищення численних російських систем протиповітряної оборони.

Супутниковий знімок позицій ППО в Криму. Фото з відкритих джерел


Паралельно з виснаженням російських військово-повітряних сил і логістичної інфраструктури в Криму, Україна також провела інноваційний морський наступ проти Чорноморського флоту росії. Хоча спочатку мало хто давав Києву багато шансів у війні на морі, Україна використала комбінацію морських дронів і ракет, щоб потопити або вивести з ладу приблизно третину всього російського флоту. Це змусило Кремль вивести більшість своїх військових кораблів з Криму. У липні 2024 року Військово-морські сили України повідомили, що останні російські військові кораблі також залишили сусіднє Азовське море.

Зіткнувшись з цими невдачами, росія, як повідомляється, перемістила частину своїх обмежених систем протиповітряної оборони з північно-західного Криму і сконцентрувала їх поблизу Кримського мосту, який з’єднує окупований півострів з росією через Керченську протоку. Це робить інші частини Криму все більш вразливими до атак.

Ураження поромної переправи в Керчі. Фото: Генштаб України


Ще одним ключовим аспектом української кампанії проти російської окупації Криму є націленість на ключові логістичні маршрути. Від початку російського вторгнення в Україну понад десять років тому Москва прагнула мілітаризувати Крим. Після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році півострів став ключовим логістичним центром для російських військ, що воюють на півдні України.

Читайте повний матеріал на сайті Atlantic Council.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.