Мешканцям окупованих частин Донецької та Луганської областей, які в порушення міжнародного законодавства отримали російські паспорти за спрощеною процедурою, обіцяють можливість взяти участь у російських парламентських виборах восени 2021 року. Тим часом паспортизація в ОРДЛО відбувається швидким темпом та часто у примусовому порядку.
За інформацією, яку нам надали українські спецслужби, для прискорення паспортизації керівництво окупаційної адміністрації РФ в Донецькій області встановило мінімальну кількісну норму оформлення документів у кожному районному секторі “міграційної служби” так званої ДНР на один день – по 40 паспортів “ДНР” та громадян РФ на день. Станом на 24 квітня 2021 року на окупованій частині Донеччини паспорти громадянина РФ отримали 242 850 осіб, у той час як на початок квітня їх було на 11 тисяч менше – 231 тисяча. 683 тисячі мешканців станом на початок квітня мають “паспорти ДНР”, без якого (або “паспорта ЛНР”) неможливо отримати громадянство РФ. Також є інформація про те, що активно відбувається паспортизація військових 2-го армійського корпусу РФ, до якого входять збройні формування так званої ЛНР. Окремі підрозділи у його складі паспортизували від 64% до 89% особового складу.
Також за наданою нам інформацією, директорка середньої ЗОШ №55 у місті Горлівка видала усне розпорядження до всіх працівників школи про обов’язкове отримання паспорта громадянина РФ. У разі відмови – погрожують звільненням. За словами працівників школи обов’язкове отримання паспорту РФ пояснюють тим, що ті, хто його отримає, мають брати участь у виборах до Державної думи РФ.
За словами очільника ГУ МВД РФ в Ростовській області Олєга Агаркова станом на 18 лютого 2021 року паспорт громадянина Росії за спрощеною процедурою отримали 639 тисяч людей з ОРДЛО, а ще у січні 2021 їх було всього 400 тисяч.
Одночасно з пришвидшеною паспортизацією, мешканців ОРДЛО схиляють до підтримки російської партії “Єдіная Росія”. 10 травня 2021 року секретар генеральної ради партії російського президента Владіміра Путіна “Єдіная Росія” Андрєй Турчак підписав угоду про співпрацю з “Союзом добровольцев Донбаса” (СДД) – громадською організацією, створеною здебільшого вихідцями з так званої “ДНР” й очолюваною її колишнім “прем’єром” Алєксандром Бородайом та колишнім “очільником Міністерства державної безпеки” Андрєєм Пінчуком. Крім формальної ролі цієї угоди – заявити про підтримку – вона також передбачає можливість участі мешканців ОРДЛО з російськими паспортами у голосуванні на праймеріз партії “Єдіная Росія”.
Також Алєксандр Бородай подав власну кандидатуру на участь у попередньому голосуванні партії. Крім нього заявки подали ще 2 члени “Союзу” – Максім Чікін та Максім Хлопін.
“Не має бути такого, щоб громадянина РФ, незалежно від території та місця його проживання обмежували в його правах”, – так під час візиту на окуповані українські території заявив представник “Єдіной Росії” Андрєй Турчак.
Насправді, “обмеження прав російських громадян” у випадку російської паспортизації мешканців ОРДЛО було запрограмоване з самого початку. Оскільки так звані республіки не є частиною РФ, то люди, які отримували паспорти, не отримали разом з ними російської прописки. Її відсутність в умовах існуючого інституту прописки у Росії означає те, що людина не зможе зокрема отримувати соціальне забезпечення від РФ та голосувати на російських виборах. У той же час, мешканці окупованих частин Донеччини та Луганщини є електоральним капіталом для російської влади.
“За збереження республік […] ми дякуємо в першу чергу президенту Росії. Тому ми маємо перед ним особливий борг та особливі обов’язки. Звісно, ми готові підтримати партію Путіна”, – заявив очільник так званого СДД Алєксандр Бородай.
За даними соціологічного дослідження російського аналітичного центру “Левада” електоральний рейтинг провладної партії “Єдіная Росія” продовжує падати – якщо у серпні 2020 року за партію були готові віддати свої голоси 31% росіян, то зараз ця цифра знизилась до 27%.
Наразі невідомо, чи буде організована процедура для забезпечення можливості голосування мешканців ОРДЛО з російськими паспортами і якщо буде, то яким саме чином. Як варіант обговорюють відкриття спеціальних дільниць в Ростовській області або безпосередньо на окупованій території.
У той же час, за результатами парламентських виборів 2016 року ЄР отримала найбільше голосів – 54,2% і таким чином протягом останніх 5 років зберігала за собою більшість.
Але під час референдуму в Росії у 2020 році мешканці ОРДЛО вже отримали право голосувати в Ростовській області.
Нагадаємо, що під формальним приводом “захисту російськомовного населення” у 2014 році РФ ввела свої війська на територію Луганської та Донецької областей (цим самим Владімір Путін згодом виправдовував окупацію Криму). А після початку у 2019 році російської паспортизації мешканців окупованих територій посадовці РФ неодноразово заявляли про свій намір захищати ОРДЛО вже через наявність там “російських громадян”.
Автор: Олеся Горяйнова