На тимчасово окупованих Росією частинах Луганщини та Донеччині продовжується набір на військову службу до так званих армійських корпусів 1 АК та 2 АК.
Зокрема, джерела Українського центру безпеки та співпраці (УЦБС) в українських спецслужбах повідомляють, що на території так званої “ЛНР” розповсюджувалися оголошення про прийом місцевого населення на так звану військову службу до підрозділів 2 АК з обіцяним грошовим забезпеченням від від 24 тис. рос. рублів (орієнтовно 8700 грн.) та додаткової надбавки. На службу за контрактом набирають мешканців від 18 років у підрозділи контрбатарейних радіолокаційних станцій (РЛС) та протиповітряної оборони.
Як зазначив в інтерв’ю для УЦБС керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) Кирило Буданов: “Росія готувалась і продовжує готуватись до серйозної анексії території України”.
Слова керівника української розвідки підтверджуються фактами. Так, станом на початок листопада біля українського кордону та тимчасово на окупованих територіях Росія зосередила угруповання військ чисельністю близько 90-та тисяч осіб.
Лише за серпень–жовтень 2021 року, ЗСУ, місія ОБСЄ та звичайні громадяни фіксували перекидання військової техніки й боєприпасів з території Росії, а окупаційна влада окрім призову провела великі навчання запасу.
Перекидання техніки та обмеження роботи Місії ОБСЄ
У період з 09 по 15 серпня 2021 року Місія ОБСЄ зафіксувала розміщення на тимчасово окупованій території 419 одиниць озброєння та військової техніки, в тому числі 45 одиниць – з порушенням лінії відведення, 179 – за межами виділених місць зберігання, 195 – в зоні безпеки.
Також ОБСЄ майже щодня звітує про обмеження пересування Місії, зокрема, на блокпостах бойовиків, та повідомляє, що БПЛА СММ зазнають впливу перешкод сигналу GPS. Цей факт вчергове свідчить про те, що окупаційним військам є що приховувати від міжнародних спостерігачів.
- Відео великої колони військової техніки, що рухається в районі Донецька зафіксували і місцеві мешканці (15.08.):
28 серпня громадяни також зафіксували у Донецьку колону військової техніки та виклали це у соцмережі: https://t.me/donetch/6336
Усі ці активності “співпали” із обстрілом Авдіївки, зокрема, цивільної інфраструктури міста, що знаходиться поблизу лінії розмежування. У результаті обстрілів, поранень зазнали 8 українських військових, а Укрзалізниця була вимушена припинити рух потягів на цьому напрямку.
30 серпня українська розвідка поінформувала, що з початку серпня через тимчасово непідконтрольні Україні ділянки кордону Росія завезла:
- броньовану техніку, після проведення ремонту на підприємствах РФ;
- понад 6 тис. тонн пального;
- протитанкові керовані ракети;
- протитанкові та протипіхотні міни;
- снайперські комплекси;
- набої для великокаліберних кулеметів і снайперських гвинтівок.
31 серпня користувачі соцмереж масово писали про обстріли, що здійснювалися з Донецька по позиціям українських військ у Пісках та Красногорівці:
3 вересня ГУР України поінформувало, що бойовики під командуванням ЗС РФ провели ротацію передових підрозділів, а також бойові злагодження й тактичні навчання із коригування вогню артилерії з використанням БПЛА.
Усі ці дії відбуваються на тлі важливої заяви про те, що після 30 вересня Росія не підтримає продовження місії ОБСЄ у пунктах пропуску “Донецьк” та “Гуково” на російсько-українському кордоні. Отже з 1 жовтня на цих пунктах вже немає жодного міжнародного спостерігача.
23 вересня у групі Сводки от ополчения Новороссии у ВК виклали відео колон російської військової техніки, що начебто прямують з Ростовської області в бік українського Бердянська та Маріуполя. У повідомленні зазначається, що вони “повністю укомплектовані особовим складом, бойовою технікою і боєприпасами і готові до розгортання в бойовий порядок і потужного наступального бою!”. Наскільки повідомлення відповідає реальності і яка його мета – наразі невідомо. Зазвичай пропагандивні канали не висвітлюють пересування російської техніки до українського кордону.
1 жовтня українська розвідка поінформувала, що впродовж вересня Командування ЗС РФ перекинуло до окупованих районів Сходу: понад 5 тис. тонн пального, нові партії озброєння і боєприпасів (у тому числі протитанкові керовані ракети), снаряди для ракетних систем залпового вогню, протитанкові та протипіхотні міни, набої для великокаліберних кулеметів і снайперських гвинтівок. До підрозділів окупантів повернено значну частину бойових машин, відновлених та модернізованих на території Росії.
Також попри завершення навчань “Запад-2021”, українське командування не фіксує масового повернення батальйонно-тактичних груп російської армії на місця постійної дислокації.
За словами головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, вони продовжують виконувати завдання в Південному військовому окрузі РФ, перебуваючи у районах, наближених до державного кордону України.
13 жовтня ЗСУ затримали озброєного члена російських збройних формувань: громадянина РФ Андрія Косяка, 1978 року народження, який під прикриттям проведення робіт із розмінуванння та з пов’язкою СЦКК здійснював розвідку українських позицій.
У відповідь на це 15 жовтня бойовики заблокували роботу місії ОБСЄ у Донецьку, також з 17-18 жовтня був заблокований виїзд патрулів із бази у окупованій Горлівці.
Блокування роботи ОБСЄ на окупованій частині України засудила Спеціальна представниця Парламентської асамблеї ОБСЄ по Східній Європі Даніела Де Ріддер (Німеччина).
Увечері 23 жовтня місію ОБСЄ у Донецьку нарешті розблокували.
Мобілізація
З 23 по 27 серпня, на виконання наказу керівника терористичної організації ЛНР проводилися масштабні збори запасу, у яких взяло участь 3500 людей та 252 одиниці техніки.
Також, за інформацією ГУР МО, протягом цього ж тижня командування Збройних сил Російської Федерації (ЗС РФ) організувало на полігонах навчання частин 1-го і 2-го армійських корпусів російських окупаційних військ. Контроль над проведенням цих заходів здійснювали комісії командування 8 армії Південного військового округу ЗС РФ.
1 вересня в соціальних мережах з’явилося повідомлення про примусовий набір чоловіків з окупованого Алчевська до військкоматів так званої “ЛНР”. У кінці вересня та на початку жовтня у “республіці” також заплановані нові військові збори резервістів.
10 вересня очільник так званої “ДНР” закликав з 1 жовтня по 31 грудня 2021 року до мобілізації “в період дії воєнного стану” у зв’язку з “наростаючою агресією з боку України”. Призов стосується громадян 1994-2003 р. народження, які не перебувають в запасі.
Українська розвідка також зафіксувала збільшення пропагандистських груп та обсягів реклами військової служби за контрактом у окупантів.
У соцмережах заявляють про серйозний некомлект у арміях “республік”, оскільки місцеве населенне не бажає воювати. Через це на службу набирають людей з кримінальним минулим та з алко- чи наркозалежністю. Про проблему серйозного некомплекту, проблеми із харчуванням та морально-психологічним станом бойовиків заявляють навіть російські блогери-пропагандисти. 17 жовтня в соцмережах з’явилася інформація, що до армії “ДНР” було перенаправлено 34 сапера з Дагестана, усі вони є військовослужбовцями ЗС РФ.
З 22 жовтня на тимчасово окупованій території розпочалося розгортання польових пунктів управління та польових таборів для призовників на так звані зимові військово-польові збори. Про це повідомляє ГУР МО. За інформацією, на шестимісячні збори планують залучати навіть студентів, за ухилення від призову погрожують позбавленням волі на строк до шести років.
Тим часом російське командування намагається примусово залишити в армії осіб, у яких завершується термін контракту.
При цьому зрозуміло, що Росія і надалі використовуватиме питання так званих “респубілк” для тиску як на внутрішньо російські так і на геополітичні важелі.
Після проведення виборів до Державної думи РФ, що трохи переключили увагу кремлівських ЗМІ на внутрішні питання (усе заради підняття падаючого рейтингу провладної партії “Єдіной Росії”), питання України знову опинилося в усіх топових пропагандивних шоу.
Особливо гостро російська пропаганда зустріла застосування Україною бойового розвідувального-ударного комплексу “Байрактар” TБ2 у відповідь на обстріли українських позицій, захоплення громадянина РФ — офіцера так званої “ЛНР”, та заяви командирів українського війська щодо готовності достойно відповідати на російську агресію.
Зважаючи на проблеми з мобілізацією місцевого населення у так звану “народну міліцію” та інші внутрішні проблеми, які і до цього були у корпусах 1 АК та 2 АК, впевнені висловлювання та дії українських військових можуть лише посилити цю кризу у військах “республік”.
Це означатиме, що Росія буде змушена піти на кроки для збільшення підтримки окупаційних військ.
Ймовірно, однією з таких спроб підняти моральних дух у бойовиків та перевірити реакцію українського населення (і на окупованій, і не на окупованій частині), є інформація про нібито перекидання великих колон російської військової техніки до кордону з Україною.
Відео з таким контентом було поширено у соціальних мережах наприкінці жовтня і викликало резонанс, зокрема, у іноземних ЗМІ.
Проте українська розвідка вже назвала цю інформацію елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій, що по суті є плановими заходами у рамках переміщення військ після завершення навчань та передислокацій.
Гібридна війна в дії.
Фото TASS
Автор: Оксана Кузан