Україна “денацифікує” російські неонацистські підрозділи на полі бою

9 травня у росії відзначали перемогу над нацизмом в Другій світовій війні. Це одне з найшанованіших там свят, яке стоїть у фундаменті сучасної російської ідеології. Саме міт про велику перемогу над нацизмом є одним з основоположних державотворчих мітів росії, заради якого тут навіть заборонили використання частини історичних фактів, зокрема про співпрацю СССР з Німеччиною. В російській ідеології побутує думка, що саме “російська нація” є ледь не одноосібною переможницею Третього рейху, в той самий час термін нацизм (фашизм) зазнав максимальної демонізації.

Також паралельно з цим російська пропаганда протягом десятиліть інтегрувала в маси войовничу тезу: “можем повторить”. І цей день настав. Саме “денацифікацією”, або ж “боротьбою з нацизмом” в Україні, кремль пояснив причину, чому росія розпочала найкривавішу війну в Європі, після закінчення Другої світової.

І цей сформований пропагандистський образ та сучасну державну ідеологію “русского міра” дозволяють кремлю мати підтримку агресивної війни проти України серед 77% росіян.

І це при тому, що більшість мешканців росії досі не розуміють дефініції “денацифікації”, як і не можуть пояснити, хто такі нацисти. Проте, за твердженням російського лідера владіміра путіна, “питання денацифікації – актуальне” відповідно, цей “процес” триватиме й надалі.

Денацифікація рф в Україні

Поки кремль та російська пропаганда продовжують вигадувати історії про боротьбу з “українським нацизмом”, в Україні дійсно відбувається денацифікація, але не та, про яку заявляє москва. Сили оборони України продовжують ліквідовувати відкритих російських неонацистів, які воюють в російській армії і часто самі вихваляються вчиненими військовими злочинами.

Російський нацист на війні в Україні, 2014 рік. Фото: Соцмережі


Саме російські нацисти були одними з перших, хто взяв участь в агресії проти України в 2014 році. Ще тоді вони формували свої воєнізовані підрозділи, зібрані з громадян рф, що поділяють нацистські погляди. З початком повномасштабного вторгнення ці підрозділи офіційно перейшли під керівництво міністерства оборони рф.

Так, наприклад, в Україні продовжує воювати Диверсійно-штурмова розвідувальна група “Русіч”, що підозрюється в скоєнні воєнних злочинів в Україні. Зокрема, група “Русіч” має конкретні і докладні інструкції щодо “утилізації військовополонених ЗСУ”, ключові пункти якої містять вказівки жорстоко вбивати полонених після допиту та заохочують змушувати сім’ї загиблих платити “Русічу” за інформацію про місцезнаходження тіл їхніх близьких. 26 лютого 2024 року бойовики опублікували кадри розстрілу українських військовополонених, підписавши відео, що “агітація знищувати полонених дає плоди”. Крім того, на офіційній сторінці формування є заклики до геноциду дорослого населення України шляхом “наукових експериментів” та “коврових бомбардувань” житлових кварталів українських міст. Один з лідерів цього нацистського воєнізованого формування Алєксєй Мільчаков, відомий в росії також як живодер, відверто говорить, що він нацист. У 2017 році підрозділ найманців приєднався до “ЧВК Вагнер”, після чого їх перекинули в Сирію для участі у війні за урядові війська Башара аль-Асада.

Крім “Русічів” неонацистів представляє і підрозділ монархістської російської організації “Російського імперського руху” – “Російський імперський легіон”. Вони також воюють в Україні ще з 2014 року та брали участь у війнах на Близькому Сході. Рух у 2020 році визнано в США терористичним, а його лідерів − Станіслава Воробйова, Деніса Гарієва і Ніколая Трущалова – терористами. Це був перший випадок в США, коли до переліку терористичних потрапила організація, яка сповідує ідею зверхності білої раси. У МЗС росії тоді подібне  рішення Вашингтону назвали “необґрунтованим”.

Так звану “денацифікацію” в Україні, з огляду на присутність у лавах армії  своїх же відкритих неонацистів, критикують навіть самі ж російські бойовики. “Важко дотримуватись лінії на денацифікацію, якщо у власних рядах хтось гордо демонструє нацистську символіку, нанесену голкою на тіло, або з викликом заявляє, що він нацист”, – заявив алєксандр ходаковський, колишній командир підрозділу бойовиків “Восток”.

Та російська влада, схоже, не бачить у цьому проблем. Так, у 2017 році “ДШРГ Русіч” навіть тренував молодіжну військово-патріотичну організацію Юнармія (діти від 8 років) засновану Міністерством оборони росії на майданчиках того ж таки мо рф. А представники “російського імперського руху” у 2022 році заявили про часткову мобілізацію та набір добровольців, які матимуть офіційний статус при міністерстві оборони рф з відповідними виплатами та гарантіями.

Варто згадати і ПВК “Вагнер”, значна частина бойовиків якого сповідували нацистські погляди та помічена у скоєнні важких воєнних злочинів не лише в Україні, а й у Африці. Зокрема, командир підрозділу, за сумісництвом офіцер ГРУ, Дмітрій “Вагнер” Уткін мав татуювання у вигляді петлиць зі знаками капітана СС.

Татуювання Дмітрія Уткіна – офіцера ГРУ, командира ПВК “Вагнер”. Фото: Пікабу


І звести це явище в росії до діяльності поодиноких груп фанатиків не вдасться, адже насправді воно є породженням російської пропаганди та ідеології, яку сповідує, зокрема, й путін, і розповсюджується з усіма витікаючими наслідками на всю рф. Вона заснована на унікальності російської держави та паразитизму всього західного світу. Можна згадати і прихильність до російського воєнного злочинця євгєнія прігожина, який був очільником вже згаданої вище ПВК “Вагнер” і мав популярність серед росіян на рівні 29% навіть після спроби держперевороту (до цих подій – 55%).

Цікаво, що російські неонацисти досить часто виступають з критикою внутрішньополітичної ситуації в росії та її військового керівництва. Особливо вони не підбирають слів, коли йдеться про мігрантів та представників кавказьких (мусульманських) республік рф. Часто дістається і керівнику Чечні Рамзану Кадирову та його спецназу “Ахмат”. За подібні речі в росії, зазвичай, у тих, хто їх чинить, виникають великі проблеми, але не у випадку з неонацистами, що наштовхує на думку, що подібні підрозділи знаходяться під захистом російських спецслужб.

Наприклад в рф зірвали концерт музичного гурту через звинувачення у “пропаганді нацистської ідеології”, яку угледіли в рунічних символах на атрибутиці музикантів,  розпочавши за цим фактом розслідування. В той же самий час не порушено жодної справи проти бойовиків “Русіч” чи інших формувань, які відкрито визнають себе нацистами.

Ідея знищення української державності, унікальності росії та її протистояння із заходом   абсолютно не нові для росії. Ще у 1997 році один з передових “філософів” сучасної росії фашист, чи то рашист, Алєксандр Дугін назвав незалежність України “екзистенційною небезпекою” для росії, а світ бачив через призму протиставлення євразійського світу (на чолі з росією), атлантистському (на чолі зі США).

Саме в Дугіна нещодавно брав інтерв’ю американський “журналіст” Такер Карлсон, ймовірно завдяки цьому Кремль планував легітимізувати свою “філософію” серед західних консерваторів.

Дугін почав свій шлях в кінці 80-х, коли доєднався до товариства “Пам’ять” – організації войовничих націоналістів-антисемітів. Потім він почав досліджувати філософію та просувати теорії “Євразійства”, називаючи себе євразійцем. Він отримав певне визнання серед інтелектуальних кіл сучасної росії та став популярним серед європейських ультраправих та традиціоналістів. Дугін також має зв’язки в академічних та ідеологічних колах Китаю, Ірану та Туреччини – країнах із сильними антизахідними настроями, зокрема антиамериканськими.

Алєксандр Дугін виступає на з’їзді «Націонал-більшовицької партії». Фото: flb.ru


На честь 9 травня Дугін написав невелику колонку, в якій заявив, що війська росії воюють з НАТО, а мета нової Вітчизняної війни під назвою “Спеціальна військова операція” в Україні – повернути собі статус світової наддержави (а ніяка не “денацифікація”), тому Путін готовий воювати до кінця, чого б це не коштувало. 

Ці всі речі дають розуміння, чого насправді домагається росія, і це зовсім не питання розширення НАТО, “денацифікації” України або “захисту Донбасу”. Саме через  ці імперські амбіції щодня гинуть українські цивільні, знищуються цілі міста. 

Москва хоче, щоб її боялися і вважали наддержавою, проте чи достатньо буде для цього захоплення кількох областей України? Кремлю потрібна перемога над сучасним світовим порядком, міжнародним правом, колективним Заходом – однополярним світом – як заявляв сам путін. Питання, наскільки готовий Захід дати росії те, чого вона хоче – заохотить нового гітлера, чи дасть йому колективний бій?

Матеріал було опубліковано на The Hill

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.