“Санітарна зона” путіна. По який бік кордону?

Фактично відразу після початку повномасштабної війни Україна показала росії, що тій годі сподіватися обмежити театр бойових дій виключно територією нашої країни.

І сьогодні росіян, мабуть, вже не повинен дивувати приліт українських дронів до Татарстану, де безпілотники завдали удару по важливих для військово-промислового комплексу рф об’єктах. Бо перед цим вони вже встигли побачити, а багато хто – і відчути на собі силу нашої зброї в багатьох інших точках, і насамперед – російському прикордонні.

Білгород отримує “отвєтку”

Особливо сьогодні дістається Білгородщині. Саме звідти ворог найчастіше випускає ракети, ударні БПЛА, а віднедавна – і КАБи та ФАБи по українському місту-мільйоннику Харкову і, відповідно, отримує удари у відповідь, або, російською – “отвєтку”. Це слово вже закріпилося в лексиконі місцевих мешканців, які тепер добре знають, що після удару по Харкову  може прилетіти щось і по Білгородщині.

Та небезпека для них існує не тільки у таких “отвєтках”. Після того як росія почала використовувати у бомбардуванні України важкі фугасні та кориговані авіаційні бомби, багато з цього озброєння стає “самоскидами”, тобто літаки просто-напросто “втрачають” ці бомби незадовго після зльоту і вони падають на голови жителів Білгородщини.

Лише за останні два тижні російська авіація таким чином “скинула” на область 16 важких боєприпасів. Зокрема, недавно дві авіабомби ФАБ-500 знайшли в районі хутора Ніна, іншу – в районі села Крюкове, звідки до кордону з Харківською областю України – 20 км. А 28 березня між селами Бессонівка та Весела Лопань виявили кориговану авіабомбу КАБ-1500 на 1,5 тонни у тротиловому еквіваленті, яку “упустив” російський бомбардувальник.

Російська авіація з боєприпасом

А з 12 березня Білгородська область, та й не тільки вона, стала ще й місцем проведення у російському прикордонні нової спільної операції російських добровольчих підрозділів у складі Легіону ”Свобода Росії”, Російського добровольчого корпусу та Сибірського батальйону, що воюють на боці України і ставлять за мету звільнення росії від режиму путіна.

“Ми йдемо, щоб звільнити вас від злиднів, бідності та диктатури”

йдеться у відеозаяві Легіону для мешканців області.

Українські воєнні експерти вважають, що місце проведення операцій добровольців обране було не випадково, оскільки прикордонні райони можуть слугувати місцем розгортання російської армії у випадку підготовки нового наступу на Харківщину і Сумщину.

Як наслідок, місцева влада змушена була обмежити в’їзд на територію деяких населених пунктів і встановити там блок-пости поліції, підрозділів Росгвардії та Міноборони рф. Та цього для їхнього убезпечення, очевидно, виявилося замало, і влада Білгородської області заявила, що вимушена вдатися до евакуації з прикордонних населених пунктів області дітей, яких мають розвезти по різним  регіонам рф, що продовжується й досі.

Цікаво, що рішення про відселення цивільних підтримали і у російських добровольчих підрозділах. У спільній заяві вони закликали губернаторів Білгородської та Курської області прискорити евакуацію мирних громадян, а також заявили, що прокремлівські війська використовують цивільних як “живий щит”.

“Заткніться, тварюки!”

Звісно, на подібну інформацію у центральних російських ЗМІ накладене табу, оскільки вона суперечить основним наративам кремлівської пропаганди про успіхи так званої “спеціальної військової операції” (СВО) та силу російської протиповітряної оборони.

Це обурює білгородців настільки, що  фрази про “Білгород забули у кремлі” стали не рідкістю у місцевих засобах масової інформації, а користувачі соцмереж почали критикувати центральну владу та центральні ЗМІ у чатах та у коментарях.

Така “агресивність” не залишилась непоміченою з боку топового російського пропагандиста Владіміра Соловйова, який має ефіри на державному телеканалі Росія-1. Під час одного з них він закликав людей, які критикують владу, “заткнутися” і обізвав їх “тварюками”.

“Пішла велика кількість різних тварюк, що прикидаються блогерами, які говорили: “Ось, федеральна влада забула Білгород, допоможіть людям! У людей нічого немає, це кошмар, люди почуваються покинутими, як ви можете! Поки Москва гуляє, Білгород гине!”. Усе це мерзенна істерика, яку тут же підхоплюють “укронацистські” ЗМІ”

заявив він в ефірі свого шоу.

Пропагандист сказав, що він побував у Білгороді і з’ясував, що в грудні регіону виділили мільярд рублів на бронеплівку і укриття. “Тому всім тим, хто намагається сказати, що федерали кинули: заткніться, тварюки!” – заявив Соловйов. На що білгородці влаштували цілий флешмоб, лишаючи під відео, яке поширили багато місцевих пабліків  у соцмережі Вконтактє, сотні коментарів з образами.

Самі білгородці говорять про зміну свого ставлення  до так званої “СВО”, рівень  підтримки якої варіюється  залежно від того, наскільки близько регіон знаходиться до кордону. Після оголошення мобілізації і контрнаступу українських військ багато хто поздирав пропагандистські наліпки на підтримку війни зі своїх авто.

Варто зазначити, що при загальному незадоволенні владою і активної фази операції російських добровольців у прикордонних населених пунктах і самому Білгороді, місцеві чиновники прозвітували про явку у 87% на так званих “виборах” президента росії, що відбулися у середині березня 2024 року. Це на 14% більше ніж у 2018 році, при цьому керманичу кремля приписали більше 90% голосів, що, звісно, викликає посмішку.

Міністр Оборони Росії Сєргєй Шойгу та Боріс Обносов

“Санітар” з ракетами і бомбами

Та як би не замовчували у підконтрольних кремлю ЗМІ ситуацію на Білгородщині, те, що там відбувається, дуже дошкуляє російській владі. Інакше чому б путін знову заговорив про створення так званої “санітарної зони” на території України.

Спершу він озвучив цю тезу після початку заходів підрозділів російських добровольців на прикордоння рф і активного застосування БПЛА минулого року, а недавно, у березні, знову ж таки після активної фази нової операції ЛСР і РДК, її повторив.

На тлі цих заяв росія почала активніше застосовувати важкі фугасні авіаційні бомби, бити по енергетичній інфраструктурі України, а тема створення “санітарної зони” піднімається як різного рівня пропагандистами, так і представниками вищої російської влади.

Зокрема, 26 березня міністр оборони росії Шойгу заявив, що для створення так званої “санітарної зони” біля Білгорода не потрібно проводити додаткову мобілізацію у 300 тисяч чоловік.

Натомість депутат російської госдуми Андрєй Луговой в ефірі того ж Соловйова на центральному каналі Росія-1 закликав створити в українському Харкові гуманітарну катастрофу, щоб звідти виїхали усі мешканці.

“Їх потрібно поставити на місце. Харків потрібно знеструмити до того рівня, аби він став непридатним для життя. Щоб ці 800 тисяч людей, які там залишилися, сіли в машини, пішки, з тюками, на візках і на захід. І теж саме треба зробити з іншими містами, у тому числі з Києвом”

заявив Андрєй Луговой.

Подібна риторика не дивина для російського телебачення, особливо для підконтрольних кремлю ЗМІ, де заклики до вчинення військових злочинів як на території України, так і на території країн заходу стали нормою.

Також росія в контексті цього запустила інформаційну хвилю про швидке захоплення Харкова, хоча в українській розвідці назвали це інформаційно-психологічною операцією з метою налякати населення.

 “Паралельно з цим відбуваються й інші речі, ось знову активізувалася білоруська тема, наприклад. Або деякі інші, які ворог любить використовувати, щоби збурювати панічні настрої, зокрема всередині країни. Нічого стратегічно нового і щодо формування ударних угруповань не відбулось”

заявив в ефірі національного телемарафону представник Головного управління розвідки МОУ Андрій Юсов.

Тим не менше, новий головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що українська армія слідкує за всіма ворожими заявами та вживає заходів для адекватного реагування на таку ймовірність.  “Ми вже маємо досвід бойових дій у Харківській області, нам вдалося “прорахувати” противника та звільнити значну частину Харківщини. Саме тоді відбувся масштабний обвал російського фронту. Якщо росіяни рушать туди знову, Харків стане для них фатальним містом”, – заявив Сирський.

“Переобрання” путіна з рекордним результатом на так званих виборах у березні цього року мало послати сигнал як на захід, так і усім незадоволеним діями Кремля громадянам росії, що влада міцна як ніколи, а обраний курс на подальше ведення війни як з Україною так і з заходом – це саме те, чого хочуть усі росіяни.

Насправді ж, чим більше росіян напряму стикаються з впливом війни та тим, як реагує на нього влада, тим менша у них мотивація йти воювати або підтримувати так звану “СВО”, що видно хоча б по тих же мешканцях Білгорода. Це є проблемою для Кремля, який висловив намір «поставити під ружьйо» у червні  300 тисяч новобранців.

Російсіка авіабомба з написом За Крокус Сіті Хол

Тож для підняття войовничого духу ідуть усі наявні ресурси, навіть звинувачення України у фінансуванні теракту у підмосковному  “Крокус Сіті Холл”. І, як переконує російське МО, це подіяло. , 3 квітня там заявили, що “російські військкомати зафіксували значне збільшення кількості осіб, які подали заявки на військову службу за контрактом по всій Росії”. Зрештою, Москва не вперше використовує ефект від терактів для мобілізації, так було і у 1999 році.

Але чим більшою в рф буде кількість людей, які про війну знають не з розповідей Соловйова чи Скабєєвої, а відчули її подих на собі, чим більше вони перейматимуться тим, що озвучена путіним “санітарна зона” може з’явитися і по їхній бік кордону, тим менше серед них буде бажаючих вмирати за путіна та його посіпак.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.