Європейські політики, які допомагають росії, мають понести відповідальність. Інакше москва не зупиниться

Джерело – reflex.cz

Користуючись відсутністю достатньої реакції на перекроювання кордонів сусідніх суверенних держав Росією на свій лад, держава-агресорка почала кампанію з легітимізації власних численних порушень міжнародного права. Починаючи з 2014 року росія намагалась створити ілюзію законності своїх дій на території України: окупації Криму, створення “нових республік”, які пізніше включила до складу федерації та зрештою повномасштабне вторгнення. Росія регулярно запрошувала європейських політиків на вибори, вибудовуючи зв’язки з тими, хто не боявся російської “політичної токсичності”. Від початку повномасштабної війни нічого не змінилося, росія так само залучала міжнародних спостерігачів вже й на нових окупованих територіях, (псевдо) референдумі 2022 року на тимчасово окупованих частинах територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей про їх приєднання до складу Російської федерації та для перших парламентських виборів на цих територіях вже у складі Росії 2023 року. 

Чехію в цьому ганебному акті підтримки та легітимізації окупації “референдумі 2022 року”, представляли двоє чеських комуністів, а саме Роман Блашко та ЯромірВашек. Роман Блашко – чеський журналіст та комуніст, який був помічником євродепутата з чеської комуністичної партії Милослава Рансдорфа, намагався пройти до великої політики в Чехії, навіть намагався балотуватися до Європарламенту в 2019 році. В свою чергу Яромір Вашек також був долучений до комуністичної партії Чехії, був журналістом партійного видання “Halo Noviny”, де він поширював свої матеріали в підтримку окупації українських територій. 

Обидва громадяни відкрито підтримують агресію росії проти України. Вони неодноразово порушували закон України, відвідуючи окуповані території. Вони стали ретрансляторами російської пропаганди, поширюючи її наративи: про нацистів та фашистів в Україні; про США та Британію, які почали війну в Україні; про США, які колонізують Чехію; НАТО, що хоче втягнути Чехію у війну проти росії, яку москва виграє; Петр Павел – маріонетка США; біо-лабораторії з виробництва бактеріологічної зброї в Україні; про європейців, які проти санкцій тощо. Ця дезінформація направлена в першу чергу на посилення російської пропаганди як в росії, так і в Чехії та становить загрозу для демократії, як такої. 

Яромір Вашек пішов в свої пропаганді навіть далі, крім того, шо він брав участь в антиукраїнських мітингах в Празі проти надання Україні зброї для захисту від агресії, він використовував неповнолітніх українців для просування російської пропаганди. Ба більше, 2019 року він привіз групу неповнолітніх дітей з окупованого Донецька в Чехію, для зустрічі з представниками комуністичної партії Войтехом Філіпом та послом Зденекома Ондрачеком в Палаті депутатів.

Дезінформаційну діяльність на користь росії в Чехії Вашек проводив задовго до повномасштабного вторгнення. “Товариство друзів ЛНР і ДНР”, лідером якого є Вашек, організувало і провело на території Чеської Республіки низку антиукраїнських заходів. У 2016 році активісти організації з прапорами так званої “новоросії” провели демонстрацію перед посольством України. Крім того, була проведена демонстрація перед міністерством внутрішніх справ Чеської Республіки з протестом проти створення в структурі МВС ЧР відділу із боротьби з проросійською пропагандою. Варто також згадати, що Яромір Вашек – головний редактор чеського “видання” donbas.cz, де публікуються російські пропагандистські матеріали для чеської аудиторії.

Вища прокуратура Праги робила спроби оцінки можливої кримінальної відповідальності, але жоден з відділів поліції так і не порушив провадження щодо чеських спостерігачів за російськими псевдореферендумами. Навіть більше, до розслідування справи були також залучені детективи Національного центру по боротьбі з організованою злочинністю, але до реальної відповідальності та наслідків не дійшло. 

Толерантність до подібних діячів несе загрозу стабільності та сталому розвитку демократичних суспільств Європи. Прикладом може бути ультраправа німецька партія Альтернатива для Німеччини, яка сьогодні впевнено збільшує свій електоральний рейтинг, випереджаючи більшість партій в німецькому Бундестазі,та заявляє про наміри збільшити свою присутність в Європарламенті. Головна загроза – це праворадикальні та євроскептичні погляди АдН разом з відверто проросійською риторикою та зв’язками партійних діячів з російською владою, зокрема ФСБ. Крім того, представники партії так само відвідували тимчасово окуповані території України і були спостерігачами, як і вищезгадані Роман Блашко та Яромір Вашек, на попередніх “виборах” на тимчасово окупованій частини України. Тривале ігнорування діяльності партії АдН, її зв’язків з кремлем, наразі створює серйозну небезпеку не тільки німецькій демократії, про що повідомляє і внутрішня розвідувальна служба Німеччини, але й загалом для всієї Європейської спільноти. До прикладу у Чехії таким елементом впливу є партія SPD, а її очільник (який до того ж має поважний титул найвпливовішого дезінформатора ЄС) Томіо Окамура вже анонсував плани про створення найбільшої фракції в Європарламенті, об’єднуючись з АдН та їх французькими колегами ультраправим “Національним фронтом”, лідерка якого Марі Ле Пен ствердно і публічно підтримує політику путіна ще від 2014 року, активно визнаючи Крим російським і виступаючи за зняття санкцій з росії.

Так звані “іноземні спостерігачі” грали особливу роль у ганебній “легітимізації” псевдореферендумів впродовж майже 10 років війни в Україні. Саме на “міжнародних спостерігачах” тримається російський міт про законність актів волевиявлення, який просуває кремлівська пропаганда. Тож відповідальність за окупацію українських територій лежить на них так само як і на російській владі. Кожен/-на з міжнародних “друзів путіна”, що відвідували окуповані території порушуючи закони України допомагали анексувати українські території та ставали співучасниками російської агресії.

Проте жоден з політиків чи громадських діячів, що стали “іноземними спостерігачами”, а ні чеські, ні німецькі “спостерігачі”, ні жодні інші у світі, не понесли справедливого покарання за свою злочинну діяльність та допомогу в окупації України. Вони й надалі продовжують поширювати російську пропаганду, дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію держав на користь кремля. Як наслідок, наразі дестабілізація внутрішньополітичної ситуації відбувається не тільки в Україні, а й на території країн Європейського Союзу. Прийнятий 12-й пакет санкцій, який передбачав покарання для організаторів виборів на окупованих територіях, має містити і санкційні обмеження для так званих іноземних спостерігачів.  Безумовним інтересом для кожної країни має бути справедливе покарання для тих, хто свідомо став посібником росії в її воєнних злочинах та злочинах проти людяності в Україні, пошируючи міжнародне право на рівні з тими, хто організовував ці вибори на окупованих територіях та примушував громадян України брати в них участь. Інакше окупованими росією можуть стати й інші території, в наступній країні.

Анастасія Сігнаєвська, представниця УЦБС в Чехії

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.